„Jsem ráda, že se stánky vrátily na Zelný trh. Pracuji nedaleko a pravidelně sem chodím nakupovat jahody nebo bylinky," řekla například Stanislava Zemaníková.

Radnice městské části Brno-střed, která má tržiště na starost, chce od letošního roku navíc dbát na to, aby lidé na trhu nakoupili domáci ovoce a zeleninu. Podle místostarostky největší brněnské městské části Brno-střed Jasny Flamikové na kvalitu prodávaného zboží dohlédnou správci. „Zelný trh je brněnský fenomén, který v posledních letech ztratil na lesku tím, že tam prodejci nabízeli nekvalitní věci překoupené z velkoskladů," vysvětlila místostarostka.

provozní doba
- všední dny: červen - říjen: 6.00 - 18.00, listopad: 7.00 - 16.30
- sobota: červen - říjen: 6.00 - 12.00, listopad: 7.00 - 12.00

Provozní doba trhů je stejná jak na Zelném trhu, tak na Moravském náměstí. Trhy trvají od června do listopadu.

Ze stejného důvodu také při výběru prodejců, kteří na trhu dostanou svůj stánek, městská část zvýhodnila trhovce, kteří prodávají ovoce a zeleninu vypěstovanou na své zahradě. „Proto jsme se rozhodli při losování přidělit nejlepší stánky místním zemědělcům a pěstitelům. Lidé je najdou ve spodní části náměstí kolem kašny. Budeme je i nadále podporovat," doplnila Flamiková.

V minulosti musela právě kvůli losování prodejců Flamiková čelit kritice opozice i trhovců. Výběr se jim nezdál spravedlivý.

Přestože oficiálně začínají trhy až v pondělí, někteří stánkaři na Zelném trhu prodávali už dřív. „Umožnili jsme jim testovací provoz," vysvětlila Flamiková. Celkem bude na trhu nabízet své zboží asi stovka stánkařů.

Lidé otevření Zelného trhu vítají. „Je to tradice, na kterou jsou všichni Brňané zvyklí. Jsem ráda, že se prodejci z Moravského náměstí vrátili zase zpátky," řekla například Jana Suchá.

Někteří ale vítají, že část stánkařů na Moravském náměstí zůstala. „Je to po ruce. Nakupuji tam cestou z práce," podotkl třeba Jan Kusý.