Volby v kraji nedoprovázely vážnější incidenty, pouze v pátek museli strážníci z jedné z brněnských volebních místností ve Stránicích vyvést opilého člena jedné z komisí. V sobotu ráno zase státní policisté řešili vyvěšené plakáty před místností v Sokolově ulici. „Nemám informaci ve prospěch kterého z kandidátů byly, nicméně jsme k tomuto případu vyvěšených plakátů vyjížděli," potvrdila policejní mluvčí Kamila Haraštová.

Na Blanensku byla mezi prvními sečtená Kunčina Ves. K urně tam přišlo bezmála 90 procent voličů. I ve druhém kole vyhrál Miloš Zeman. Dostal 25 hlasů. Jiří Drahoš o čtyři méně.

Jak se volilo v kraji:Hlasy pro Miloše Zemana/Jiřího Drahoše
Blansko 57,12/42,87
Brno-město 42,42/57,57
Brno-venkov 51,38/48,61
Břeclav 55,56/44,43
Hodonín 56,33/43,66
Vyškov 58,12/41,87
Znojmo 64,89/35,1
Celý kraj 51,95/48,04


Druhé kolo volby prezidenta si nenechal ujít brněnský politolog Miloš Gregor, který před několika dny odlétl na stáž do Spojených států. „Mám odvoleno. Stálo mě to dvě hodiny času a asi třicet dolarů za taxi. Jestliže jsem to zvládnul já, zvládnete to taky, tak nebuďte líní,“ napsal na Facebooku Gregor.
Do jedné z volebních místností v Hustopečích na Břeclavsku zavítala i Tereza Vaculíková. Byly to její teprve třetí volby.Zdroj: Deník/Aneta BeránkováDo jedné z volebních místností v Hustopečích na Břeclavsku zavítala i Tereza Vaculíková. Byly to její teprve třetí volby. ,,Volila jsem už do krajského parlamentu a do parlamentu. V prvním kole jsem moc nevěděla, koho budu volit, mezi kandidáty nebyl nikdo, u koho bych si řekla, že ho fakt chci na Hradě, spíš jsem to udělala vylučovací metodou a ani ve druhém jsem nebyla stoprocentně rozhodnutá, tak jsem se podívala na debaty v televizi a podle toho jsem se rozhodla,” uvedla mladá Hustopečanka, se kterou byla volit i její maminka Martina Ondrová.

Na ambasádě v Buenos Aires volila Kateřina S. z Blanenska. V Argentině je na dovolené s Jihomoravané volí i v zahraničí. Například na ambasádě v Buenos Aires hodila svůj hlas do urny Kateřina S. z Blanenska. Zdroj: archiv Kateřiny S. přítelem. Podle svých slov chce na hradě změnu. „V místě trvalého bydliště jsem si vyřídila voličský průkaz. Pak stačily dvě minuty googlení na internetu, kde je v Buenos Aires české velvyslanectví. Stačil mi volební průkaz a občanka. Na ambasádě nebyl problém se domluvit, díky tomu, že někteří zaměstnanci hovoří česky. Volební komise nám říkala, že v prvním kole tam bylo volit dvaadvacet lidí. Ve druhém kole hodinu po otevření volební místnosti už nás tam bylo pětadvacet. Potkali jsme se tam se dvěma manželskými páry z Pardubicka, které mířily na dovolenou na Antarktidu. A kvůli volbám si udělaly krátkou zastávku v Buenos Aires,“ uvedla žena.

K volbám nejít se rozhodla Alena Vyhnálková. Přesto však do volební místnosti v Ivanovicích na Hané zamířila. Ovšem jen jako doprovod svých prarodičů. „Volím v jiném městě, ale ve druhém kole jsem volit nešla. Nelíbí se mi ani současný prezident ani pan Drahoš. Jen jsem si udělala s babičkou a dědou procházku. Oni berou volby jako povinnost a nevynechají ani jedny. Do výběru jim nemluvím. Společně si pak sedneme k televizi a budeme čekat na výsledek," řekla. Sama si myslí, že ať už bude prezident kdokoliv, žádné změny Česko nečekají. „Všechny sliby jsou jen předvolební tah," uzavřela Vyhnálková.

Ve Znojmě se lidé schází sledovat výsledky například do podniku Chez Martine v Pražské ulici. Před vchodem vidí návštěvníci plakát podporující kandidáta Jiřího Drahoše. Krátce po druhé hodině je podnik plný asi z jedné třetiny. „V tuhle dobu obvykle otevřeno nemám, ale doufám, že to lidi bude zajímat. Sama jsem se třeba na první debatu dívala doma a myslím, že je lepší, když se člověk o ty nervy má s kým podělit,“ usmívala se šéfka podniku Martina Špačková.

O jeden jediný hlas zvítězil Miloš Zeman v Heršpicích na Vyškovsku. Získal jich 225, Jiří Drahoš 224. Volební účast v obci byla téměř třiasedmdesát procent.

Kobeřice u Brna byly v prvním kole prezidentských voleb jedinou obcí na Vyškovsku, kde zvítězil Jiří Drahoš. Jeho voliči převážili i v kole druhém. Získal přes pětapadesát procent hlasů. Jiří Drahoš tentokrát bodoval také v Křenovicích. I v této obci získal téměř pětapadesát procent hlasů.

TĚSNÝ ROZDÍL

V celostátním měřítku zvítězil Miloš Zeman s rozdílem 160 tisíc hlasů. „Osobně jsem čekal, že bude rozdíl mezi oběma kandidáty v řádu asi dvaceti tisíc hlasů. Síly byly dost vyrovnané. Je vidět, že Zemanovi se podařilo zmobilizovat minimálně část voličů, kteří nebyli volit v prvním kole nejen na jihu Moravy, ale i v dalších krajích,“ konstatoval politolog Lubomír Kopeček.

Výhledy na následujících pět let jsou podle Kopečka nejisté. „V tuhle chvíli nevíme, jestli Zeman opravdu dokončí pětileté volební období vzhledem ke svému zdravotnímu stavu. Určitě bude ale méně aktivní z hlediska zahraniční i domácí politiky,“ dodal Kopeček.

S tím souhlasí i politolog Michal Pink. „Dalších pět let bude Miloš Zeman nevypočitatelný, už se nikdy nikomu nemusí zodpovídat a je nedotknutelný,“ řekl. Následující politické angažmá Jiřího Drahoše nechtěli Pink ani Kopeček komentovat.