V pátek krátce před druhou hodinou odpolední stály před Základní školou Pražská ve Znojmě desítky převážně starších lidí. K volbám spěchal ale i jeden z mladších, bubeník znojemské kapely PPD Jiří Jonatán Jonáš. „Původně jsem ani volit nechtěl, ale kamarádi mě ve čtvrtek večer v hospodě přesvědčili. Volba je jasná,“ pousmál se Jonáš.

Na Znojemsku hlásili vyšší účast než v prvním kole i než v roce 2013. Konkrétně v jednadvacet hodin to bylo šestačtyřicet procent. „V první kole dosáhla účast v tuto dobu devětatřicet procent. Před pěti lety to bylo ve druhém kole jednačtyřicet procent,“ připomněla mluvčí radnice Zuzana Pastrňáková.

Ve stejnou dobu vedl ve volební účasti v Hodoníně sedmnáctý okrsek, kde lidé hlasovali v Základní škole Vančurova. Přišlo více než třiapadesát procent oprávněných voličů. V Hodoníně hlasoval také Emil Klempar. „Myslím, že přímá volba je výhodná. V prvním kole byly mezi kandidáty malé rozdíly. Teď se musí hodně lidí rozhodovat, věřím, že první zůstane prvním,“ řekl Klempar, který příští týden oslaví devadesát let. Na Hodonínsku vedl Karlín, kde odhlasovalo už více než šestapadesát procent voličů.

Naopak nejnižší volební účast v kraji si připsali na Znojemsku. „Za Vrbovec-Hnízdo to bylo 25,5 procenta,“ upozornila mluvčí krajského úřadu Monika Brindzáková. Jako druhý s nejnižším zájmem byl Nový Přerov na Mikulovsku s dvaatřiceti procenty.
Celkově v pátek do jednadvacáté hodiny k prezidentským volbám na jižní Moravě přišlo 48,42 procent voličů. Volební místnosti se zavřou ve dvě odpoledne.