Lásku k architektuře získal už v dětství, narodil se do rodiny známého stavitele Čeňka Rullera. Inspiraci získával v ulicích, kde prožil většinu života. „Vyrůstal jsem a viděl, jak kolem mě v Pisárkách rostou domy od Ernsta Wiesnera či Fuchse, to mě do jisté míry vedlo k výběru povolání. Ty domy mě inspirují,“ uvedl pro Brněnský deník Rovnost Ruller v rozhovoru k příležitosti svých devadesátých narozenin.


Po roce 1968 čelil perzekucím, nesměl publikovat a později byl také vyloučen ze Svazu architektů. Až po roce 1990 se stal děkanem fakulty architektury brněnské techniky. V roce 1995 získal cenu města Brna za významný přínos pro architekturu. V roce 2003 získal od tehdejšího prezidenta republiky Václava Klause medaili za zásluhy 2. stupně v oblasti umění. Další desítky ocenění si odnesl z českých i mezinárodních architektonických soutěží.

Ateliér Ivana Rullera pracoval v poslední době například na projektu přestavby nábřeží Svratky. Ruller také začal pracovat na přípravě rekonstrukce židenické smuteční síně, která byla postavena podle jeho návrhu a v současnosti chátrá. „Pan profesor byl skvělý člověk a geniální architekt. Bohužel už nebude možné, abychom spolupracovali na její opravě. Budeme se o to ale nadále snažit, aby byla důstojnou památkou jeho díla,“ zmínil židenický místostarosta Petr Kunc.