Vyjadřoval se třeba k současné politické situaci i demokratickým hodnotám. „Minulý rok byl náročný, po vraždě novináře Jána Kuciaka jsme se museli pořádně zamyslet, do jaké míry na Slovensku platí demokracie a hodnoty, o kterých říkáme, že jsou základem našeho státu,“ podotkl Kiska. Varoval také před hrozbami, které současné demokratické státy ohrožují, konkrétní být ale ani přes dotazy nechtěl.

Jeho výstup zakončily ovace ve stoje. „V Česku neslýcháme takové projevy často. Kdyby volby dopadly jinak, možná by po boku slovenského prezidenta stála i naše hlava státu,“ poznamenal k projevu Kisky jeden z členů publika.

Demokracii ve svém projevu při předávacím ceremoniálu zmínil také Bek. „Ukazuje se, že ani polistopadový demokratický režim není samozřejmostí, která by nebyla ohrožena erozí. Proto oceňujeme úzké spojenectví v ochraně hodnot, jež jsou pro svobodu a rozvoj univerzit nezbytné,“ komentoval včerejší akt Bek.

Oba mluvili i o společné minulosti obou států. „Rozdělení doprovázel smutek i porozumění, ale byla tam také naděje, že se opět spojíme. A vskutku neznám ve světě dvě bližší země. Úlohou nás politiků je to nepokazit,“ zdůraznil slovenský prezident Kiska.