Vodu nejčastěji znečistí látky ropného původu, které vytvoří na povrchu tenký film. Hasiči řeší různé případy, většinou za ně může lidská neopatrnost. „V září jsme zasahovali na Říčanském potoce na Brněnsku, kde se na hladině objevila žlutá látka. Zjistili jsme, že šlo o fasádní barvu. Vypláchnutý kýbl totiž někdo vylil do kanalizace na dvoře rodinného domu," vysvětlil Mikoška.

V některých případech hasiči řeší problém po úniku kvůli technické havárii. Stovky ryb kvůli chemickým látkám uhynuly například v řece Haná na Vyškovsku nebo v mlýnském náhonu v brněnské ulici Dornych. „Pokud se látka nemísí s vodou, jsme schopní ji oddělit například pomocí norných stěn a speciálního sorbentu, který rozsypeme po hladině," přiblížil Mikoška.

Délka podobného zásahu pak závisí na množství chemikálií v řece a délce trvání znečištění. Někdy hasiči havárii vyřeší do několika desítek minut až hodin, jindy potřebují i několik dní.

Pokud do vody unikne neznámá látka, na řadu přicházejí specialisté z chemické laboratoře z Tišnova na Brněnsku. „Nejčastěji jde o hnojiva nebo dusičnany. Setkáváme se s tím, že zemědělci přehnojí pole a první déšť chemikálie hned spláchne do řeky," uvedl Jan Hrdlička z chemické laboratoře. V akutních případech odborníci vyhodnotí vzorky do čtyřiadvaceti hodin, nejpozději mají jasno do tří dnů.

Pokud lidé úmyslně nebo neúmyslně vodu znečistí, můžou očekávat trest. „Policie ale případy řeší jen při větším rozsahu a škodě, například když se do vody vylije nafta z cisterny," vysvětlila mluvčí brněnských policistů Andrea Straková.

O výšce trestu rozhoduje i fakt, jestli únik chemikálií ohrozí zdraví lidí nebo je potřeba vynaložit větší částku na odstranění škod. Pokud jde o poškození z hrubé nedbalosti, viníkovi hrozí odnětí svobody až na šest měsíců. „V případě úmyslného znečištění může jít do vězení až na tři roky," dodala Straková.

Podle pracovníků Povodí Moravy kvalitu vody na jižní Moravě nepříznivě ovlivňují také specifické látky jako jsou pesticidy, hormony nebo léky. Ty se můžou dostat až do pitné vody. „Průzkum jejich vlivu na kvalitu vody je převážně na začátku, ale už teď se dá říct, že problém s těmito látkami je velmi závažný a do budoucna bude ještě hůř," prohlásila mluvčí Povodí Moravy Gabriela Tomíčková.

LENKA GRABCOVÁ
ONDŘEJ PLEVÁK