Znojemsko jako region piva, Brno jako město vědy či Moravský kras jako místo pro adrenalin na kole. Brno a Jižní Morava se chtějí letos lidem ukázat z netradičního úhlu pohledu. Hlavní lákadla, na které chtějí přitáhnout turisty i domácí, představili ve čtvrtek.

Jižní Morava je nejnavštěvovanějším regionem v republice, víc turistů ročně přitáhne už jen Praha. Letos chtějí zástupci kraje lidi přilákat i na jiné, než na známé turistické cíle. „Třeba Moravský kras bude turisty letos lákat především na takzvané singletraily, adrenalinovou variantu klidné projížďky na kole. Tamní jeskyně si zase lidé nově prohlédnou při speleoferatu, adrenalinové procházce,“ nastínila ředitelka jihomoravské Centrály cestovního ruchu Pavla Pelánová.
Znojemsko, tradiční region vína, se bude letos prezentovat jako místo, kde se daří i pivu. „Budeme propagovat akce spojené s pivem, znojemské Národní zemědělské muzeum třeba nabízí expozici spojenou s pivovarnictvím,“ zmínila Pelánová.

Na Slovácku se zase letos uskuteční dvacátý ročník Slováckého roku, v srpnu v Kyjově lidé najdou to nejlepší z folkloru.
Z nového úhlu pohledu se letos turistům představí i Brno. „Město chceme představit z pozice vědy a výzkumu. Chceme poukázat zejména na to, že vědu dokážeme propojit i s kulturním a společenským životem,“ uvedla brněnská primátorka Markéta Vaňková.

Veletrhy cestovního ruchu Go a Regiontour na brněnském výstavišti.
Veletrhy cestovního ruchu: prohlídka mongolské jurty, ochutnávka domácích dobrot

Vědecké stopy v Brně i v kraji mohou lidé sledovat například díky unikátní mapě vědy. „Mapa je dostupná v tištěné podobě i ve formě mobilní aplikace. Jde o průvodce pro rodiny s dětmi. Letos chystáme druhé, rozšířené vydání mapy, a rovněž budeme postupně doplňovat i aplikaci Jihomoravský kraj, věda a vy,“ uvedl ředitel brněnské hvězdárny Jiří Dušek.

V Brně se letos bude konat hned několik akcí propojených s vědou, například festival Prototyp čioblíbený Mendelův festival. „Velmi zajímavé letos budou i Dny elektronové mikroskopie. Letos se uskuteční v březnu a jejich součástí bude třeba videomapping na budovu Nové radnice,“ zmínila ředitelka brněnského Turistického informačního centra Jana Janulíková.

Lidé se mohou těšit i na další oblíbené akce. „Chystáme druhý ročník akce Open Houses, při které se lidé zdarma podívají do běžně nepřístupných brněnských budov. Loni byla akce velmi oblíbená, proto letos potrvá dva dny a zapojí se více míst,“ zmínila Janulíková.

U Úrazové nemocnice v Brně má v budoucnu vyrůst nový pavilon se sedmi operačními sály a heliportem na střeše. Autor: LT PROJEKT a. s.
Nový pavilon s heliportem potřebuje víc místa. Stavba? Nejdřív za dva roky

Novinky
- Jižní Morava a Brno se letos turistům představí z netradičního úhlu pohledu.
- Brno se navíc zaměří na vědu a výzkum, konat se bude hned několik tradičních vědeckých akcí.
- Březnové Dny elektronové mikroskopie například nabídnou jedinečný videomapping.
- Po vědeckých cílech v kraji lidi provede tištěná mapa či mobilní aplikace.