Radnice vypsala tři nabídková řízení. „K pronájmu nyní město nabízí budovu bývalých ležáckých sklepů a spilky, budovu někdejší strojovny a kotelny s patou komína, a také budovu bývalých šaten,“ informovala mluvčí radnice Zuzana Pastrňáková.
Jak dodala, město současně stanovilo, jaké podnikání je v nabízených prostorách nepřípustné. „Uchazeči o dlouhodobý pronájem tam nesmí zřídit například hernu, ani tam nemohou provozovat výrobu, která by svou povahou a rozsahem nevhodně ovlivňovala blízkou rotundu sv. Kateřiny, národní kulturní památku,“ vypočítala mluvčí Pastrňáková.
Nájemci také musí souhlasit s dalšími podmínkami, které město vypsalo. „Naší snahou je přivést do areálu jen solventní investory, kteří mají jasnou představu a plán, jak svou činností k rozvoji této lokality přispět. Věřím, že se nám tyto investory podaří najít,“ zdůraznil starosta Znojma Vlastimil Gabrhel. Radnice do nájemců očekává, že do půldruhého roku od uzavření nájemní smlouvy získají stavební povolení a do dvou let budou s obnovu svých objektů hotoví.
Výsledek výběru nájemce bude zajímat zastupitele Karla Fialu. „V obecné rovině jsem pro nejrychlejší oživení, ale velmi bude záležet na konkrétních záměrech. Důležité také je, aby areálu zůstal jeden vlastník, proto souhlasím s tím, že radnice jde cestou dlouhodobého pronájmu,“ uvedl zastupitel.
V části jinak nevyužitého areálu působí zatím společnost, která tam po letech vrátila vaření piva. Pivovar v areálu znojemského hradu vznikal od osmnáctého století. V různých podobách přetrvával do roku 2009. V následujícím roce jen od koncernu Heineken koupilo město a od té doby hledá pro jednotlivé části areálu využití a nájemce.