Investice do sociálního bydlení v Břeclavi nedávno podpořilo třiaosmdesát procent obyvatel, kteří se zapojili do městem připravené ankety. Tři sta z nich si přeje, aby sloužilo zejména penzistům, hendikepovaným či lidem ohroženým domácím násilím. Ideální podle nich je, aby takové bydlení bylo v centru – blízko úřadů, škol a obchodů. Jednou z pomocí se mají stát lehce sestavitelné domky.

Opoziční zastupitelka a předsedkyně kontrolního výboru Olga Kelemenová souhlasí, že stav sociálního bydlení je problém. Jeho potřeba podle ní stále roste. „Vzhledem k ekonomické krizi nejsou starší lidé schopní utáhnout klasické byty, které často drží pro své děti a vnoučata. Pomůže jakýkoliv nový počet těch sociálních. Hlavní je, aby v množství plánů a investic získaly prioritu vedle koupaliště, zámku, cukrovaru a přednádraží,“ tvrdí Kelemenová se zmínkou dalších vizí města.

Vybavení ordinace podpoří město. Ilustrační snímek.
Hustopeče vyhlíží novou zubařku. Do ordinace jí chtějí koupit potřebné křeslo

K jeho vedení je kritická. Zdůraznila, že v posledních letech jen přešlapuje na místě. „V Poštorné (místní část – pozn. red) v Hájové ulici byla stavba domu s pečovatelskou službou zamítnuta pro vysokou cenu. Nová radnice nechala udělat studie na sociální bydlení z modulárních jednotek, poslední čtyři roky však neuskutečnila žádné investice. Soukromý investor zatím postavil na Hájkách dva domy se sociálním bydlením, i když mě nájmy v tomto objektu moc sociální nepřijdou. Stále tedy čekáme, až nějaká stavba započne,“ dodala.

Úlevu má přinést například vybudování areálu s osmadvaceti byty na místě bývalé policejní ubytovny v ulici U Splavu. Úředníci mají nyní na stole žádost o stavební povolení, v pokladně Břeclavi jsou pak stranou peníze, na které však vedení sáhne až v případě zisku nezbytné dotace. O příspěvek se chystá požádat Jihomoravský kraj i evropské fondy.

Spoje z Prahy přes Brno a Břeclav do chorvatské Rijeky pojedou od 16. června do 30. září třikrát týdně.
Dovolená u moře. Přímé vlaky do Chorvatska vyrazí v červnu. Z Brna i Břeclavi

Břeclavští počítají, že celou budovu zboří a na jejím místě postaví novou. Argumentují energetickou náročností a potřebnou bezbariérovosti. Hotovo má být do tří let.

„Celkový rozpočet je v tuto chvíli zhruba sto milionů korun. Osm bytů pro seniory má fungovat ve stejném režimu jako bytový dům pro seniory, který město provozuje delší dobu a kde je jednaosmdesát bytů,“ oznámil místostarosta Matuška. Součástí místa se má stát malá zahrada a prostor pro komunitnímu trávení volného času.