Do půlnoci z 1. na 2. května platí na většině území výstraha Českého hydrometeorologického ústavu před nebezpečím vzniku požárů. Hrozbou je podle odborníků přetrvávající sucho v kombinaci se silnějším větrem. Jihomoravský kraj však zatím rozdělávání ohňů nezakazuje.

„Po konzultaci s našimi jihomoravskými hasiči zákaz rozdělávání ohňů nevydáváme, doporučujeme ale, aby se lidé drželi obecně známých pravidel a zbytečně nerozdělávali oheň na místech, kde by se mohl vymknout kontrole, typicky v blízkosti lesa nebo parků,“ vyzval hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich (KDU-ČSL).

close Zákaz rozdělávání ohňů na jižní Moravě zatím neplatí. Opatrnost je ale na místě info Zdroj: HZS JMK zoom_in Zákaz rozdělávání ohňů na jižní Moravě zatím neplatí. Opatrnost je ale na místě

„V tuto chvíli není důvod, aby bylo vyhlášeno období zvýšeného nebezpečí vzniku požárů pro Jihomoravský kraj,“ uvedli jihomoravští hasiči na sociální síti X. Připomínají ale, aby lidé byli na pozoru a dodržovali platné předpisy.

Tradiční obřady a slavnosti Pálení čarodějnic tak ohroženy nejsou, opatrnost je ale na místě. K obezřetnosti vyzývá kraj i kuřáky. Zejména v těchto dnech není vhodné odhazovat nedopalky na místech, kde by mohly způsobit požár.


Nahrává se anketa ...

Oheň by se měl rozdělávat pouze:

• v kontrolovaných podmínkách a na vyhrazených místech

• minimálně 50 metrů od okraje lesa, nejméně 100 metrů od jakéholiv stohu a v dostatečné vzdálenosti od obytných a hospodářských budov

• bez použití vysoce hořlavých látek

• za dozoru plnoleté osoby

• s dostatečným množstvím prostředků vhodným k uhašení kontrolovaného ohně

Lidé mají při pálení „čarodějnických“ ohňů také ohlašovací povinnost. Pálení lze ohlásit přes internetový formulář.

V uplynulých letech se jihomoravští hasiči nesetkali při pálení čarodějnic se závažnými požáry. Co do celkového počtu požárů je letošní rok podle hasičů zatím klidný. Průměr posledních pěti let je od 1. ledna do 28. dubna 667 požárů. Letos evidují hasiči 554 požárů.

NEPŘEHLÉDNĚTE: Bosonohy pod náporem aut i kvůli rozšiřovaní D1: kličkující kamiony vedle dětí

Hustá doprava v brněnských Bosonohách. | Video: Deník/Terezie Heinz