Vlastnictvím Dietrichštejnské hrobky v Mikulově se bude zabývat Nejvyšší soud. Město Mikulov si k němu podalo dovolání poté, co jej postupně šlechtickému rodu Dietrichštejnů přiřkl nejprve břeclavský okresní a poté brněnský krajský soud. Zprávu jako první zveřejnila Česká televize.

„Skutečně je tomu tak, 22. srpna jsme podali dovolání. Veškeré další informace budeme sdělovat pouze prostřednictvím advokátní kanceláře, která nás v této věci zastupuje,“ potvrdila Deníku mluvčí města Markéta Ničová.

O navrácení majestátní hrobky rodu Dietrichštejnů šlechtickému rodu poprvé rozhodl okresní soud na konci října loňského roku. Radnice se proti rozhodnutí v polovině prosince odvolala ke krajskému soudu.

„Město Mikulov se neztotožňuje se zjištěným skutkovým stavem, který byl zjištěný neúplně a nesprávně a takto zjištěný skutkový stav byl nesprávně posouzený po právní stránce. Dle vyjádření právního zástupce města Jiřího Petříka soud nevzal v úvahu všechna tvrzení města a neprovedl důkazní prostředky, které mají svědčit pro zamítnutí žaloby. Soud prvního stupně nezohlednil především oprávněnost odnětí majetku otci žalobkyně,“ přetlumočila tehdy na dotaz Deníku starostka města Jitka Sobotková.

Podle advokátů města okresní soud nerespektoval znění tehdejších právních předpisů a fakticky zpochybnil závaznost Benešových dekretů.

S odvoláním však město neuspělo ani ke konci června letošního roku u krajského soudu. Soudce i tentokrát přiřkl hrobku rodině Mercedes Dietrichštejnové.

Radnice hrobku spravuje od roku 1994. Za tu dobu do její rekonstrukce investovalo na sedmašedesát milionů korun. „Přičemž z vlastních prostředků investovalo asi dvacet milionů korun. Sedmačtyřicet milionů korun činily dotace. S péčí řádného hospodáře o vlastní majetek se město Mikulov řádně, v souladu s veřejným zájmem, ale i zájmem žalobkyně, s úctou a pietou o Dietrichštejnskou hrobku, jednu z nejvýznamnějších památek ve městě, stará. A kromě uvedených skoro sedmdesáti milionů na opravy město investovalo další desítky milionů na běžnou údržbu a provoz,“ připomněla Sobotková.

Hrobka rodu Dietrichštejnů je jednou z nejvýznamnějších památek v Mikulově. Momentálně je přístupná lidem, ovšem jako pietní místo s prohlídkovým okruhem a možností vystoupat na terasu s výhledy na Náměstí, zámek i Svatý kopeček. „Stálá výstava upozorňuje na loretánskou minulost kostela a poutnickou minulost Mikulova. Využity jsou hrobové nálezy, získané při antropologickém výzkumu některých rakví, mobiliář, plastiky a obrazy,“ uvedla starostka.

Vedení města s rodinou Mercedes Dietrichštejnové, která žije v Argentině, ve spojení není. „Ani nyní jsme se s ní po vynesení rozsudku nekontaktovali. Do doby než bylo rozhodnutí soudu pravomocné, a do doby než jsme se měli možnost seznámit s písemným vyhotovením rozsudku a odůvodněním, se město Mikulov k celé záležitosti nevyjadřovalo,“ zmínila před časem Sobotková.

Naposledy navštívila šlechtična Mikulov v červnu 2017. Tehdy nechala uložit ostatky svých rodičů do rodové hrobky. „Výjimečný pietní akt, který se v Dietrichštejnské hrobce konal poprvé od začátku druhé světové války, celebrovali mikulovští kněží v čele s proboštem Pavlem Pacnerem,“ vzpomněla starostka.

NEPŘEHLÉDNĚTE: Bývalý autokemp pod zámkem je stále na prodej. Radnice se s vlastníky nedohodla

close Areál bývalého autokempu pod břeclavským zámkem je stále na prodej. info Zdroj: Deník/Iva Haghofer zoom_in Areál bývalého autokempu pod břeclavským zámkem je stále na prodej.