„Je to spíše výstava klubů veteránů. Nemůže se někdo přihlásit s tím, že sem přijede se svojí ‚stodvacítkou‘ a bude ji chtít zadarmo vystavovat. Vždycky to musí být pod nějakým klubem. Kromě výstav se tu také prodávají díly na veterány a další věci, jako jsou hrnky s veteránskou tematikou, samolepky, magnetky, sem tam nějaká militárie a minimálně pak veteš,“ popsal hlavní pořadatel akce Jan Šustáček, který sám veterány vlastní.

Akce se účastnilo zhruba dvě stě vystavovatelů a kolem osmi set až tisíc prodejců. Přítomní si pak mohli prohlédnout na sedmdesát veteránů. Návštěvnost akce se pak pohybovala okolo dvou tisíc a více.

Šalinění je strategický závod veřejnou dopravou v Brně.
Unikátní závod Šalinění: za tři hodiny co nejvíc linek a zastávek v Brně a okolí

Zaujmout je přitom mohly dva automobily označené velkým písmenem Z. Vyrobil je totiž světově známý československý výrobce zbraní Zbrojovka Brno. „Pro Brňáky budou nejzajímavější dvě auta brněnské Zbrojovky, jedno z roku 1926 a druhé z roku 1932. Málokdo totiž ví, že Zbrojovka Brno mezi první a druhou světovou válkou vyráběla také auta. Ze dne na den však musela přestat. Když totiž Hitler začal na začátku druhé světové války zbrojit, továrna musela příkazem vyrábět pouze zbraně. Po válce se už v Brně automobil nikdy nevyráběly,“ vysvětlil Šustáček.

Atraktivní mohl být pro zájemce i předválečný hasičský vůz. Zachovalo se jich totiž jen velmi málo. Když takové speciální vozidlo dosloužilo, většinou putovalo na vrakoviště. Nebylo to praktické auto a jiné využití nemělo. Takto starých hasičských aut je tedy jen pár v republice.

Bytový dům na Vranovské ulici v Brně před (vlevo) a po rekonstrukci.
Konec ostudy Vranovské v Brně: dům hrůzy se proměnil k nepoznání, podívejte se

Akci pro milovníky veteránů pořádá Veterán Automoto Club Brno. Pořádat se začala už před revolucí. Příznivci veteránů se původně scházeli na fotbalovém hřišti na Lesné, později pak na letišti v Tuřanech. V posledních letech se koná na brněnském výstavišti. Uskutečňuje se dvakrát do roka, na jaře a na podzim, vždy v sobotu od osmi do tří hodin. Aktuální vstupné činí dvě stě korun.