Celková výše dotace z Jihomoravského kraje činí 55 tisíc korun, informovalo město Břeclav prostřednictvím facebookových stránek. Z městského rozpočtu na nákup půjde 15 tisíc korun.

SOS hodinky neboli pagery jsou zařízení, která jsou vybavená GPS lokátorem a nouzovým tlačítkem. Hodinky jsou určené především pro seniory, kteří žijí osamoceni nebo v odloučených lokalitách města. Senioři je mohou využít například v případě zdravotní indispozice, napadení, loupeže nebo podvodného jednání.

Petra Talábová z Městské policie Břeclav uvedla, že v současnosti je v oběhu přibližně 90 takových hodinek, přičemž jich je stále několik navíc. Senioři tak mohou žádat buďto o nové, nebo o výměnu starých formou bezplatné zápůjčky.

„Zájem je velký, žádosti evidujeme a postupně zpracováváme. Nezbytnou podmínkou je potvrzení oprávněnosti používat toto zařízení od lékaře,“ přiblížila Talábová. Podmínkou je však také souhlas s evidencí zámkové vložky, aby se policisté mohli v případě potřeby dostat do bytu a pomoci.

Strážníci se totiž v případě nouze pokusí telefonicky spojit s dotčeným, pokud je ale volání bez odpovědi, tak díky SOS zařízení zaměří přesnou polohu a podniknou výjezd.

NEPŘEHLÉDNĚTE: Paličkou na maso málem zavraždil expartnerku. Násilník dostal osmnáct let

Paličkou na maso málem zavraždil expartnerku. Násilník dostal osmnáct let | Video: Terezie Heinz