Pěstování okurek ze semínek zvládne úplně každý:

| Video: Youtube

Heřmánek pravý se většinou užívá vnitřně v podobě čaje, který pomáhá s léčbou nachlazení i střevních potíží. Dokonce může uvolňovat křeče, pomáhat s vypocením a zevně léčit ve formě obkladu i vyrážky, popáleniny, špatně se hojící rány nebo hemoroidy či infekce v pánevní oblasti.

Protizánětlivé a dezinfekční účinky heřmánku jsou dobře známé. Kromě jiného ale obsahuje také taniny neboli třísloviny. O těch se říká, že zvyšují klíčivost semen před výsadbou a ochraňují je před patogenními mikroorganismy. A čím jsou odolnější semena, tím bude rostlina zdravější a pravděpodobnost velké úrody vyšší.

Proč namáčet semena před výsadbou

Většina semínek k jarnímu sázení by už v tuto dobu měla zakořeňovat v květináčích ve skleníku či v teple interiéru. Semínka okurek se však mohou vysévat i v průběhu dubna. A pokud chcete jejich klíčení trochu urychlit, můžete je před zasazením do hlíny nechat přes noc namočit.

„Namáčení může nejen klíčení urychlit, ale také zvyšuje procento semen, která úspěšně vyklíčí. Namočit před výsadbou lze jakákoliv semena, ale nejvíce prospějí těm větším s tlustou slupkou. Kromě okurek je ideální namáčet i semena hrášku, řepy, dýně, kukuřice či fazolí,“ radí specialista na zahradničení server Mc Gregors.

Vzešlé sazenice budou navíc dostatečně silné a připravené k vysazení do záhonku už koncem května, kdy pomine hrozba přízemních mrazíků. Namáčení může klíčení urychlit dokonce až o týden. Vystačíte si sice jen s teplou vodou, ale lepší bude, když semínkům připravíte výluh z heřmánku pravého.

Některé zdroje uvádějí, že namáčením do heřmánkového čaje se napodobí situace, kdy semínko přirozeně pozře pták, to následně projde jeho trávicím systémem a dojde ke ztenčení ochranné slupky.

„Slupka semínka zeslábne, což následně usnadní jeho klíčení,“ tvrdí například web Chilli Workshop, který radí, jak naklíčit semena chilli papriček. Princip je však stejný i u okurek či jiných semen. Důležitý je obsah taninů v heřmánku, které pomáhají ztenčovat ochranný obal semínka.


Nahrává se anketa ...

Ochranná funkce heřmánku

Namáčení semínek okurky do heřmánkového čaje má ale i další výhodu. Nálev totiž působí nejen jako urychlující směs, ale i jako ochranný faktor.

Jak vyplývá z výzkumu uskutečněného v roce 2020, který se zabýval vlivy na prasknutí obalu semen: „Semena ošetřená prostředkem s obsahem taninů si zachovávají určitou úroveň nepropustnosti pro vodu a kyslík v situaci, kdy to pro semeno ještě není vhodné. Velkou výhodu je ale i vytvoření jisté odolnosti vůči patogenům i některým škůdcům. Jejich úloha při klíčení semen rozhodně není zanedbatelná.“

Mírné fungicidní (ničící parazitní houby a plísně, pozn. red.) vlastnosti heřmánkového čaje navíc mohou zabránit tomu, aby byly budoucí rostliny napadeny plísní.

„Ochrání je ale i před dalšími chorobami přenášenými půdou, které způsobují hnilobu kořenů a stonků. Heřmánkovým čajem můžete pomocí rozprašovače stříkat také půdu během pravidelného zavlažování,“ radí průvodce nejen zahradnickými vychytávkami Life Hacker.

close Semínka okurek je vhodné před zasazením namočit na osm až dvanáct hodin. info Zdroj: Shutterstock zoom_in Semínka okurek je vhodné před zasazením namočit na osm až dvanáct hodin.

Postup namáčení semen

Heřmánkový čaj, který podpoří klíčení semen změkčením jejich obalu a ochrání budoucí rostliny před patogeny, si připravíte následovně:

  • Uvařte šálek běžného heřmánkového čaje a nechte ho vychladnout. Měl by být mírně teplý.
  • Připravte si zvolený počet semínek vybraných odrůd okurek a umístěte je do hluboké misky.
  • Zalijte semínka na osm až dvanáct hodin heřmánkovým čajem a nechte je máčet. „Menší semínkům nebo semínkům s tenčí ochrannou slupkou stačí kratší doba, velká semena s tlustou slupkou vyžadují i 24 hodin. Ne však déle,“ doporučuje rádce pro zahrádkáře Gardening Know How.
  • Některá semínka mohou zůstat plavat na hladině, jiná klesnou ke dnu. Po nasáknutí vodou však klesnou i ta, co nejprve zůstala na povrchu.
  • Namočená semena poté ihned zasaďte do půdy a udržujte vlhká.