V zahradnictvích a encyklopediích najdete desítky druhů pivoněk: tou nejznámější a nejobdivovanější, kterou zdobí velké, těžké a plné květy, je pivoňka čínská. Je to trvalka s dlouhou výdrží, která potřebuje k životu především dobrou půdu, spoustu slunce a závětří. Čas sázet pivoňky je právě teď: na přelomu dubna a května.


Nahrává se anketa ...

Pivoňky na stejném místě vydrží desítky let

„Místo pro výsadbu pivoněk je vhodné dobře promyslet, protože budou na stanovišti 20 i více let. Vhodná půda je hlinitá, hluboce zkypřená, slabě kyselá a bohatá na živiny," píše web Zahrádkářská poradna.

Pro jejich zdárné a bohaté kvetení je důležitá také hloubka sázení: stačí pět až osm centimetrů po zem.

„Pokud zasadíte rostlinu příliš hluboko, nebude pivoňka oplývat ani zdaleka tolika květy jako při správném zasazení. Počítejte s tím, že i při správném zapuštění bude rostlince pár let trvat, než se rozroste do košaté podoby a ozdobí se květy," vysvětluje web iReceptář. Rostlinu pak na jaře stačí důkladně zásobit živinami, například zálivkou z dřevěného popela nebo komplexním hnojivem.

Proč se pivoňka jmenuje pivoňka

Báje praví, že pivoňka (v anglickém překladu Peony) byla pojmenována po lékaři řeckých bohů - Paeonovi. Podle legendy byl Paeon studentem boha medicíny Aesculapiuse. Když poprvé Paeon použil kořeny pivoňky pro uzdravení boha Pluta, Aesculapius na Paeona začal žárlit a závidět mu jeho obdivuhodný talent, proto se ho pokusil zabít. Pluto ovšem ukázal svůj soucit vůči Paeonovi, zakročil rychleji a proměnil Paeona v pivoňku, jelikož věděl, že tento květ budou lidé obdivovat a uctívat. Od té doby je pivoňka vyobrazována jako symbol soucitu.

Pivoňky podle druhu začínají kvést už na začátku května a jejich krása není nekonečná - dokvétají zpravidla na začátku prázdnin. Jejich kvetení závisí na množství slunečného svitu a zálivce: u slunce platí - čím více, tím lépe, u zálivky pak dobrá míra: pivoňky jsou poměrně žíznivé, ale nemají rády přemokřenou půdu.

I při nejlepší péči si však na květy musíte počkat. „Pivoňky rostou poměrně pomalu, proto se v prvním roce objeví jen málo květů, plně kvetoucí rostlina je až od třetího roku," uvádí iReceptář s tím, že stejná čekací doba platí i v případě, že velkou letitou rostlinu vykopete, rozdělíte a přesadíte.

Sesazujte různé druhy pivoněk k sobě

Pivoňkám to kvůli jedinečné kráse sluší v záhonech samotným, bez rostlinných společníků. Kvůli různým termínům kvetení u různých druhů pivoněk však zahradníci doporučují kombinovat mezi sebou jejich odrůdy: díky tomu může váš pivoňkový záhon kvést od začátku května až do konce prázdnin. Pokud jim přece jen chcete dopřát společnost a záhonům strukturu, vsaďte na doplňující půvab kosatců, lupiny, okrasného česneku nebo růží.

Do dálky vonící květy plnokvětých pivoněk jsou mimořádně oblíbenou květinou do svatebních kytic: podle květomluvy je květinou dávných lásek, stálé důvěry a porozumění, symbolizuje také romantiku, prosperitu, štěstí, šťastné manželství, bohatství, čest a soucit. Po její čisté, elegantní a jemně nasládlé pudrové vůni rádi sahají také parfemáři: esenci z pivoňkových lístků obsahuje i jedna z nejslavnějších vůní 20. století - Miss Dior od značky Dior, aktuálně ji ucítíte v parfémech od Chloé nebo Calvina Kleina.

Jak pěstovat pivoňky na zahradě:

| Video: Youtube

Těhotným ženám je pivoňka zapovězená

Esence z listů pivoňky ovšem nejsou jen zdrojem nezapomenutelné a nezaměnitelné vůně: v její léčivou schopnost věřili už staří Řekové, po tisíciletí ji používá také tradiční čínská medicína. Okvětním lístkům, kořenům i semínkům lidé přisuzovali schopnost pomoci při epilepsii nebo uštknutí hadem.

„Je užitečná také při hypertenzi, bolesti na hrudi, svalových křečích a horečce. Extrakt z kořene byl také častým lékem při nepravidelné menstruaci," píše web Peace Health s tím, že užívání esencí z pivoňky, ať už z lístků nebo kořene, je vysloveně nebezpečné pro těhotné ženy - mohly by totiž vyvolat potrat.

Čaj z lístků pivoňky

  1. Dvě lžičky sušených pivoňkových lístků zalijte čtvrtlitrem vařící vody a nechte deset minut louhovat.
  2. Krátkodobě popíjejte třikrát denně při kašli, bolestech, dně, křečích a nepravidelné menstruaci.
  3. Čaj je nevhodný pro těhotné ženy a děti do tří let.

Nejen na vůni, ale také zmíněný extrakt z kořene pivoňky sází i kosmetický průmysl - všelijaká tělová mléka a krémy s touto přísadou prý dokážou plež hydratovat a zklidnit.

„Extrakt z kořene pivoňky obsahuje paeoniflorin, chemickou sloučeninu, která zklidňuje pokožku," cituje lékaře Joshuu Zeichnera, ředitele kosmetického a klinického výzkumu v dermatologii v nemocnici Mount Sinai v New Yorku, web My Kirei.

Rozkvetlá zahrada to nejsou jen pivoňky. Nechte se v nabídce níže inspirovat dalšími tipy, jak udržovat svou zahradu krásnou a zdravou.

Další často pěstované odrůdy a kultivary

  • Pivoňka lékařská je plně kvetoucí trvalka dorůstající do výšky 0,5 m s temně červenými květy, některé odrůdy mají i bílé nebo růžové květy. Listy má lesklé tmavě zelené barvy. Vhodné stanoviště je v polostínu s vápnitou půdou v blízkosti dřevin.
  • Pivoňka bělokvětá, známá též pod názvem čínská, s plnými červenými květy, též růžovými nebo bílými dorůstá do výšky až 90 cm. Vysazujte jako solitéra anebo ve skupinách v odstupu 100 cm.
  • Pivoňka japonská má specifické rozdílně zbarvené korunní lístky, které se přeměnily z prašníků.
  • Pivoňka Mlokosevičova je charakteristická velkými žlutými květy, pochází u Kavkazu.
  • Pivoňka úzkolistá je nejnižší pivoňka dorůstající do výšky jen 50 cm. Má jemné kopru podobné listy s tmavě červeným květem. Pochází z východní Evropy, ve volné přírodě je velmi vzácná a ohrožená.