Naběhané kilometry totiž promění běžci spolu se sponzory v peníze, které podpoří handicapované, s nimiž se život nemazlil. 

Další peníze každoročně přidávají dárci a prodej ve speciálním adventním e-shopu, a také v kamenném obchůdku v centru Prahy.

Loni se podařilo vyběhat více než 1,5 milionu korun pro deset hrdinů. Peníze posloužily například na nákup speciálních ortéz na ruce pro osmiletou holčičku Miu s genetickým onemocněním – svalovou dystrofií a speciálního „kočárko-cyklo-vozíku” pro osmiletou Emu. Pro tátu Pavla pořídili advenťáci nový elektrický vozíček, pro jedenáctiletou Anetku, desetiletého Jiříčka a dvouletou Gretku zase roční neurorehabilitace, které nejsou proplácené pojišťovnou, a mnoho dalšího.

„Pro nás všechny advenťáky, jak si mezi sebou říkáme, je lepší život handicapovaných tou nejlepší odměnou. Přidejte se k nám letos taky a zažijte ten pocit s námi. Navíc poznáte nové lidi, zlepšíte si fyzičku a cukroví vám pak bude chutnat ještě lépe,” vyzývá zakladatelka projektu Babeta Schneiderová.  

Zdroj: Youtube

Cílem letošního běhání je pomoci osmileté Nelince s dětskou mozkovou obrnou a spasticitou svalů a kloubů na nohách. Do pěstounské péče si ji vzali prarodiče, když ji její matka chtěla umístit do ústavu. Nelince chtějí advenťáci pořídit speciální ortézy na nohy, aby přestala mít úporné bolesti způsobené vypadáváním kyčlí. Pomůžeme také Jáchymovi, který jako jedno z pouze 12 dětí na světě trpí nově vzniklou genetickou vadou, jenž dosud nemá žádný název. Jeho maminka potřebuje financovat rekonstrukci bydlení tak, aby bylo pro Jáchyma vhodné. Pětileté Natálce chtějí běžci pořídit speciální kočárek, Šimonovi a Mikulášovi by rádi zaplatili roční neurorehabilitace, které neproplácí pojišťovna.

„Lidí, kteří žádají o pomoc advenťáků, je ale mnohem víc. Proto se budeme snažit získat co nejvíc peněz, abychom mohli pomoct nejen těmto pěti hrdinům, ale i dalším, kteří to potřebují,“ podotýká Babeta Schneiderová. 

Zapojit do běhání se může každý

Do projektu běhání a pomoci se může zapojit každý a je to jednoduché. Stačí se přidat k facebookové skupině Adventní běhání, vyplnit jednoduchý formulář, vybrat si ideální variantu firemní výzvy. Kdo bude mít zájem, může se přihlásit do speciálního firemního žebříčku, kde se třeba lze navzájem hecovat a soupeřit s jinými firmami. A od 1. do 25. prosince je třeba běžet každý den minimálně třicet minut. Počítá se klidně i indiánský běh. Společnost pak proplatí všechny naběhané kilometry a pomůže tak těm, kteří to v životě nemají vůbec lehké.

Udělejte si z běhání koníček. Nesnažte se ovšem hned o rekordy.
Jak začít s běháním? Nejde o vědu. Pokud se dodrží pravidla, stane se zálibou

Myšlenku podpory může zúročit i neběžec – to prostřednictvím koupě čehokoliv v adventním charitativním e-shopu. Letošní kolekce obsahuje třeba vánoční hrníčky a ponožky, dětské tetovačky, heboučká bavlněná trička s nápisem.

Adventní běhání založila jako neformální iniciativu a facebookovou skupinu v roce 2015 Babeta Schneiderová pro pár přátel. Dnes má skupina již více než devět tisíc členů. Běžci se potkávají nejen virtuálně – společně běhají ve 12 městech v České republice, jezdí spolu na běžecké závody všude po světě a ze skupiny běžců je jedna velká parta kamarádů. Základem je výše uvedené prosincové adventní běhání.