Úplně první sklenice kolové limonády byla prodána 8. května 1886 v Jacobsově lékárně v Atlantě, hlavním městě státu Georgia. Lékárnu vlastnil Joseph Jacobs a měl v ní obrovskou sodovkovou fontánu. Takové lékárnické sodové fontány byly ve viktoriánských dobách místem setkávání, kde se při popíjení sodové vody a jiných zdraví prospěšných sycených nápojů probíraly nejnovější zprávy.

„Autorem receptu na Coca-Colu, byl lékárník a veterán armády Konfederovaných států amerických John Stith Pemberton. K jednomu dílu jeho sirupu se do sklenice přidávalo pět dílů studené vody sycené oxidem uhličitým. Říká se, že možným motivem pro vývoj Coca-Coly bylo lékárníkovo pátrání po něčem na tlumení bolesti,“ popisuje farmaceut Stanislav Havlíček ve své knize Lékárníci mění svět.

10 triků a vychytávek s Coca-Colou, nad kterými zůstává rozum stát:

Zdroj: Youtube

Kvůli léčbě válečného seknutí šavlí přes hrudník byl Pemberton závislý na morfiu, proto hledal i lék na překonáníLékárníci logo bez textuZdroj: Deník závislosti. Nejdřív vyráběl vlastní francouzské koka víno, které kromě alkoholu obsahovalo řadu látek z rostlinných výtažků, včetně kokainu z listů koky a kofeinu z kolových ořechů.

Když byla v roce 1885 ve státě Georgia zavedena prohibice, Pembertonova firma Eagle Drug and Chemical House nahradila víno z původního receptu slazenou sodovkou a nový nápoj a fenomén byl na světě. V raných dobách byl nápoj patentován jako lék určený k léčbě letargie, bolestí hlavy a dalších bolestí.

Ještě v 19. století neexistovala možnost si drobnou ranku přelepit náplastí.
Náplast je skvělý vynález. Pro nešikovnou Josefínu ji vymyslel americký lékárník

Na kokain se prohibice nevztahovala, účinnou složkou Coca-Coly zůstal až do roku 1914. Cena Coca-Coly byla stanovena na pět centů a také kvůli obsahu látek s potenciálem pro rozvoj závislosti se úspěšně prodávala.

Zpočátku prodělečný obchod

Pembertonovi se ale příliš nevedlo, zisky z prodeje za první rok dosáhly jen 50 dolarů a náklady na reklamu byly o 20 dolarů vyšší. Pemberton proto vyměnil část podílu na vlastnictví receptury s Willisem Venablem, dodavatelem sycené vody do všech lékáren v Atlantě.

John Stith Pemberton:

I Venabl ale brzy potřeboval peníze a na svůj podíl na Coca-Cole si vzal hotovostní zálohu od majitele největší lékárny v Atlantě, Josepha Jacobse.

Odtajněná receptura

Pak přišel na scénu další atlantský lékárník, Asa Griggs Candler, který v roce 1888 od Pembertona, kterého finančně ruinovala závislost na morfinu, koupil recepturu na Coca-Colu.

„Téměř kompletní složení receptu odtajnil v únoru 2011 server Thisamericanlife.org. Na 10 litrů nápoje má být použito šest gramů extraktu z koky, 28 gramů kofeinu, 28 gramů vanilky, nejméně 42 gramů karamelu, 224 gramů alkoholu, 84 gramů kyseliny fosforečné, 946 mililitrů limetkové šťávy, 840 gramů cukru a voda,“ dodává doktor Havlíček.


Nahrává se anketa ...

Ingredienci 7X halí tajemství

Pro ovonění je k sirupu nutné přidat 20 kapek pomerančového a 30 kapek citronového oleje, dále silice: 5 kapek koriandrové, 10 kapek skořicové, 10 kapek neroli a 10 kapek silice z muškátového ořechu.

Posledním tajemstvím receptu je složení tajné ingredience 7X, které se do 10 litrů nápoje přidává 29,9 gramů.

Exploze po čtyřech letech

S odhodláním rozšířit podnikání zahájil Candler distribuci Coca-Coly do sodových fontán i mimo Atlantu. Díky zvýšené poptávce po Coca-Cole nainstaloval v roce 1894 do zadní části lékárny stáčecí stroj a jako první prodával Coca-Colu v lahvích.

Sypká sůl je dnes běžná v každé kuchyni, což ale nebyla ještě na konci 19. století
Nejlepší lék na nemoci z nedostatku jódu? Na 100 % ho máte ve své kuchyni

Od skromných začátků v lékárně, pouhé čtyři roky po „objevu“ léčivého tonika a povzbuzujícího nápoje, Coca-Cola explodovala do nejpopulárnějšího nealkoholického nápoje na světě.

Dnes už bez kokainu

Podle informací z Kongresové knihovny se prodej Coca-Coly za deset let stokrát zvýšil, z jednoho milionu v roce 1890 na sto milionů v roce 1900. O tři roky později se Candler rozhodl z listů koky před použitím pro výrobu nápoje odstraňovat kokain.

Kokain pak lékárník prodával farmaceutickým společnostem. Listy koky byly součásti přípravy do roku 1914, některé prameny ale tvrdí, že se používají pro výrobu nápoje dodnes.

Dva další konkurenti

Největším konkurentem Coca-Coly se v roce 1898 stala Pepsi a zůstala jím až do dnešních dní, kdy je v celosvětových prodejích nealkoholických nápojů na druhém místě. Třetím světově nejoblíbenějším kolovým nápojem je Royal Crown Cola, zkráceně RC Cola. Na americký trh byla uvedena v roce 1905. Z lékárnických laboratoří pocházejí i receptury dalších limonád.

Příběhy řady lékárnických objevů popsal Doktor farmacie Stanislav Havlíček v knize Lékárníci mění svět.
Jak lékárníci měnili svět.Zdroj: Deník