Kristýna se narodila jako naprosto zdravé miminko. První dva týdny jejího života probíhaly tak, jak je běžné a rodiče se radovali z prospívající holčičky. Po dvou týdnech však dostala pásový opar, který s sebou přinesl komplikace v podobě krvácení a otoku mozku, což dvoutýdennímu miminku způsobilo nevratné tělesné postižení.

Vrozená vada chodidel dítěte po užívání thalidomidu matkou v těhotenství.
Tisíce postižených i četná úmrtí. Lék obsahující thalidomid se používá dodnes

„Kdyby Kristýnka neprodělala herpetickou meningoencefalitidu, která se projevila pásovým oparem, byla by dnes zdravá. Stačilo jen včas nasadit antibiotika a mohlo být vše v pořádku,“ říká na úvod maminka Hanka, která bojuje za to, aby její dcera získala přístroj, který se ovládá očima a díky kterému se bude moci s ostatními dorozumívat.

Ve 13 letech ještě mluvila

Ač byla Kristýnka připoutána k invalidnímu vozíku (dříve kočárku) odmala, byla schopna si se svou rodinou alespoň povídat. Ve 13 letech ale bohužel prodělala ještě řadu epileptických záchvatů, po nichž došlo k zničení řečového centra a dívenka začala být odkázána pouze na abecední tabulku, prostřednictvím které mohla s ostatními „mluvit“. Tu ale musela ovládat druhá osoba, jelikož má dívka zároveň kvadroparézu – tedy není schopna ukazovat rukama písmenka sama.

„Když chci něco říct, musím na to ostatní pohledem upozornit a čekat, kdo mi s tím pomůže. Moc bych si přála být schopná mluvit jako dřív, i když pouze přes tento přístroj,“ vysvětluje Kristýna, která je i přes své postižení velmi společenským člověkem, který si chce povídat se svými přáteli, rodinou či asistentkami.

Podobný přístroj už má, ale…

Kristýna již ovládání očima dobře zná, jelikož má podobný přístroj v domácím prostředí. Venku jej však používat nemůže, jelikož k tomu není uzpůsobený.

Monča se sestrou Ivonkou
Jedna je zdravá, druhá onemocněla. Pohled na dvojčata Monču a Ivonku rve srdce

„Aktuálně máme podobný přístroj doma, ale lze s ním ovládat pouze počítač a nelze ho využít při venkovní komunikaci,“ vysvětluje maminka Hanka, která dodává, že Kristýnka tráví mimo domov hodně času na výletech do přírody, koncertech, chodí do muzeí, cukráren, kaváren, zkrátka všude, kam lze zajet s invalidním vozíkem.

Zdravá duše v křehkém těle

I když Kristýnka žije v těle, o které není schopna bez pomoci druhého člověka pečovat, není schopna se sama najíst, nesedí bez opory, neoblékne se a zkrátka vše, co běžně člověk obstará, ona sama nezvládne, měla to štěstí, že její mozek zůstal bez známky poškození.

„Kristýnka je hrozně společenská, má mnoho přátel, mezi které se řadí i osobní asistentky, miluje hudbu – především rap – a chodí nejen na koncerty, ale hudbu díky přístroji, který je ovládán očima, doma i sama skládá. Čte hodně knihy, hraje různé hry, karty, s pomocí maluje, ráda plave a má obrovský smysl pro humor a neustále se směje, což hodně pomáhá na psychiku nejen jí, ale i celé rodině,“ podotýká maminka.

Anička měla být zdravé miminko. Alespoň to si všichni do posledních okamžiků mysleli.
Těšila se na zdravé miminko. Dcerka bude ležák, řekli zdrcené matce lékaři

Co se týče mentální stránky, je 26letá dívka naprosto zdravá. Díky tomu bude moci ovládání očima, o které usilovala prostřednictvím veřejné sbírky, používat na komunikaci v reálném čase i na sociálních sítích. Téměř devadesát štědrých dárců přispělo na přístroj pro Kristýnku více jak devadesáti tisíci korunami, což jednoznačně dokazuje, že každá částka se počítá a že i drobný příspěvek může pomoci zařídit velké věci.