Lenka Růžková je armádní letuška u 24. základny dopravního letectva Praha-Kbely. Ve svých 36 letech se však nemůže radovat ze života tak, jako ženy v jejím věku. Onemocněla totiž nejagresivnější formou rakoviny, maligním melanomem, který se u ní nyní nachází v posledním čtvrtém stádiu. Lékaři jí bohužel oznámili, že v České republice už jí není pomoci. Existuje však zahraniční léčba v Německu, která nabízí možnost úspěšné léčby. A stejně jako v případě malého Martínka, o kterém jsme vás v minulosti informovali, se částka na léčbu vybrala během 24 hodin a sbírka stále běží. Lenka si ale přeje, aby se o zákeřné nemoci dozvědělo co nejvíce lidí. Jedině tak se totiž dá umírání na rakovinu kůže do jisté míry zabránit.

Kdo je, co chtěla

Ještě nedávno byla velkou sportovkyní, která by se pro druhé rozdala a podle svých přátel je to neuvěřitelně sympatická žena. „Neznám ve svém okolí nikoho, kdo by uměl žít, a hlavně si život užívat a milovat ho tak, jako Lenka. Bohužel před rokem velice vážně onkologicky onemocněla. Nezbývá jí už příliš času a potřebuje pomoc, aby mohla absolvovat nadějnou zahraniční léčbu,“ vysvětluje její kamarádka Petra Kubíková.

Poznej rakovinu kůže:

Zdroj: Youtube

Profesi letušky se Lenka věnovala celý svůj dosavadní život, čímž spojila své dvě velké záliby cestování a práci s lidmi. Před pěti lety si pak splnila svůj velký sen, prošla základním výcvikem Armády ČR a nastoupila na pozici letušky vládní letky. Práce ji nesmírně naplňovala a vše v jejím životě klapalo podle představ. S partnerem plánovala svatbu a miminko. Bohužel však místo miminka přišla zákeřná nemoc.

Nález podezřelé bulky

Je to přesně rok, co si Lenka nahmatala bulku na břiše, o které si však myslela, že se jedná o běžný tukový útvar. Výsledky histologie však obrátily Lence i její rodině život vzhůru nohama. Jednalo se totiž o metastázi maligního melanomu, který je v současné chvíli nejagresivnější a nejsmrtelnější formou rakoviny kůže.

„Vyšetření následně ukázala mnohočetné metastáze v podkoží, plicích, pohrudnici, pobřišnici i na vaječníkách,“ tvrdí ve sbírce na platformě Donio kamarádka Lenky, která pro ni sbírku založila.

„Pořád si připadám jako ve zlém snu, ze kterého se nemohu probrat. Ve svých 35 letech jsem si vyslechla, že jsem ve čtvrtém stadiu. Všeznalý Google mi prozradil, že páté stadium neexistuje,“ podělila se nedávno Lenka o svůj zdravotní stav na sociálních sítích se svými přáteli.

Nejagresivnější forma rakoviny kůže - maligní melanom:„Maligní melanom je zhoubný kožní nádor s potenciálem metastazovat. Počet nemocných stále stoupá. V Evropě se dnes pohybuje incidence kolem patnácti nových nemocných na 100 tisíc obyvatel ročně. Postihuje především lidi s bílou barvou kůže, obě pohlaví stejně,“ tvrdí časopis Onkologie CS. Podle tloušťky primárního nádoru se pohybuje míra desetiletého přežití od 99 do 15 %. Nejdůležitější však je podle dostupných zdrojů odhalit kožní nádor včas. V tom případě lze totiž snadno odstranit a riziko zdravotních komplikací i úmrtí výrazně klesá. „Léčba metastazujícího melanomu patří do rukou chirurga a onkologa, je ale bohužel stále poměrně neúspěšná,“ tvrdí časopis Onkologie CS.

Moderní léčba selhala

Okamžitě proto byla zahájena moderní biologická léčba. Z počátku vypadalo vše nadějně, nastal metastatický útlum, Lenka se cítila dobře a radovala se za každý nový den. Po půl roce se však objevila další metastáze, tentokrát na mozku. Byla okamžitě ošetřena Gama nožem, ale nemoc Lence znovu dokázala, jak silná dokáže být. I přes veškerou péči a snahu ošetřujících lékařů jsou však nyní vyčerpány všechny možnosti léčby této zákeřné formy rakoviny a v České republice už lékaři neumí Lence pomoci.

Oporou jsou paní Kateřině z Plzeňska, které byla diagnostikována rakovina prsu, její blízcí
Mladá maminka bojuje s rakovinou prsu. Každá nemoc přináší poselství, říká

„Navzdory osudu a kruté prognóze jsem se ale rozhodla bojovat, cítím obrovskou vnitřní sílu a prostě a jednoduše ještě nehodlám umřít. Bohužel všechny možnosti českého zdravotnictví ohledně mé onkologické léčby byly vyčerpány a dále mi zde není pomoci,“ říká Lenka, která se však smrti nebojí, ale bojuje za každý den, protože má podle svých slov pro co a pro koho žít.

Naděje na život v Německu

Jediná šance je zahraniční léčba, která však není hrazená z prostředků veřejného zdravotního pojištění.

„V Německu však pro Lenku existuje obrovská naděje. Jedná se o personalizovanou onkologickou terapii a také o léčbu pomocí onkolytických virů. Tyto terapie jsou cílené právě na pacienty, u kterých vše ostatní selhalo a mají výborné výsledky,“ hovoří o jediné možnosti léčby zakladatelka sbírky a kamarádka Lenky Petra Kubíková. Jedná se však o extrémně finančně náročnou záležitost a bez pomoci ostatních lidí Lenka svůj boj nezvládne.


Nahrává se anketa ...

„V mém případě opravdu platí, že není čas ztrácet čas, proto léčbu v Německu zahajuji již příští týden. Náklady s ní spojené zatím hradíme s rodinou sami, nicméně dlouhodobě to bez vaší pomoci a solidárnosti nezvládneme,“ poprosila vojákyně Lenka na sociálních sítích nejen své kamarády, ale i každého, kdo má srdce na správném místě. Nežádá přitom tisíce od jednotlivců, ale jednotky od tisíců.

„Zároveň mám na vás všechny ještě jednu velkou prosbu, prosím kontrolujte znaménka sobě i svým blízkým a nepodceňujte prevenci, najděte si čas a dojděte si k dermatologovi. Melanom, ač zprvu často nenápadný, je opravdové svinstvo,“ hovoří z vlastní zkušenosti o nejagresivnější formě rakoviny Lenka.

Reakce přátel a lidí

Když svůj příběh sdílela Lenka i prostřednictvím sociálních sítí, objevilo se velké množství reakcí z řad jejích přátel. A právě slova podpory jsou v této chvíli neméně důležitá než peníze. Protože jak se říká, zdravá mysl je půl zdraví, stejně jako víra v uzdravení.

Zdravotní sestra Soňa Pavlíková
Onkologie je jiný svět. Blízkost smrti vás změní, popisuje zdravotní sestra

Sílu se proto své kamarádce snažila dodat @Venda Pekárková Matoušková: „Leni, ta léčba v Německu je zázrak. Jistě ti to pan doktor vysvětlil jako mně. Určitě se částka vybere a ty se uzdravíš. Jsi neuvěřitelná bojovnice a velký vzor pro nás ostatní. Dobře to dopadne. Víra je nejdůležitější.“

O rizicích znamének a melanomů hovoří zástupkyně primáře na kožním oddělení Slezské nemocnice v Opavě Monika Hudymačová: 

Zdroj: Youtube

Jeden z příspěvků napsala například i @Tereza Pisani: „Leni, nemůžu tomu uvěřit, čím procházíš. Ale naopak věřím, opravdu věřím, že jsi velká bojovnice a že se nenecháš porazit. Moc moc držím palce a hodně sil přeji.“

Vzkaz zaslal i kolega Vladimír Kosina: „Léňo, pevně věřím, že spolu ještě někdy poletíme!“

Pomoc slíbila i Armáda ČR

Do sbírky se následně zapojila i Armáda České republiky, kdy své kolegy na sociálních sítích vyzval vrchní praporčík Peter Smik. „Když jsem ji zhruba před rokem přestal vídat na palubách našich letounů, říkal jsem si, že je asi někde na kurzu. Na kurzu nikde bohužel nebyla a není. Před týdnem mi zavolal její partner, můj kamarád a už dlouho jsem neměl slzy na krajíčku. Lenka právě teď bojuje svůj nejtěžší zápas v životě,“ sdělil svým 12tisícům sledujících.

A rovnou je všechny vyzval, aby nemocné kolegyni a kamarádce pomohli. „Pokud by každý jeden můj sledující poslal na Lenky léčbu 100 korun, jen z mého účtu bychom vybrali čtvrtinu celkové částky. Léňo, tobě přeji, ať to vybojuješ. Máme tě rádi,“ vzkázal sledujícím i Lence.