Jaké jsou příčiny roztroušené sklerózy?
Příčiny nemoci nejsou doposud známy. Odborníci vědí, že rizikovými faktory jsou vedle genetické dispozice viru Epsteina-Barrové i kouření a nedostatek vitaminu D. Jedná se o chronické zánětlivé onemocnění centrálního nervového systému, tedy mozku a míchy.

Kdy se roztroušená skleróza projevuje?
Nemoc může postihnout kohokoli, daleko víc ale postihuje ženy a mladší lidi. „Termín skleróza například mnohé svádí k tomu, že jde o onemocnění, které se týká starších lidí. Nejčastěji se přitom roztroušená skleróza objevuje u mladších lidí, ve věku 20 až 40 let,“ vysvětlila už v minulosti předsedkyně Sdružení mladých sklerotiků Anna Ryšavá. Podle odhadů odborníků je v Česku asi 26 tisíc nemocných. V Registru pacientů s roztroušenou sklerózou (ReMuS) je nyní evidováno 21 537 lidí (z toho 71,1 procenta žen a 28,9 procenta mužů), což je v porovnání s rokem 2022 asi o tisíc více.

Jak poznat roztroušenou sklerózu?
Roztroušenou sklerózu musí diagnostikovat lékař. Podle Sdružení mladých sklerotiků se příznaky u jednotlivých nemocných liší. Mezi ty časté ale patří potíže se zrakem, brnění v konečcích prstů, končetin i kdekoli jinde po těle, změna citlivosti na dotek, motorické problémy v podobě třeba ochrnutí, pocitů slabosti či zakopávání, závratě a motání hlavy. Dále pocit obruče nad pasem, deprese, nepřekonatelná únava, inkontinence či naopak potíže s vyprazdňováním nebo Lhermittův příznak, který značí, že při sklonu hlavy projede tělem elektrický signál. Lékaře je dobré kontaktovat tehdy, trvá-li některý z příznaků déle než den.

Aktivní život lidí s roztroušenou sklerózou

Nemocní se účastní různých akcí. Kupříkladu více než čtyři sta lidí se letos v březnu zapojilo do čtyřiadvacetihodinového maratonu. Spolu se svými blízkými cvičili ve FitnessAction a na dalších místech v Praze. Dále například v Brně či Jihlavě. Výtěžek z dobrovolného vstupného jde na nákup pomůcek a úhradu pohybové terapie pro pacienty. „Cílem bylo společně si zacvičit a užít si to,“ podotkla Kateřina Bémová z Nadačního fondu Impuls, který akci pořádal.

Do akce se zapojili i lidé z Domova sv. Josefa v Žirči ve Dvoře Králové, které jako jediné specializované zařízení pečuje o pacienty v pokročilém stádiu roztroušené sklerózy. Účastí chtěli upozornit na nedostatek rehabilitace. A také na jejich projekt spočívající ve stavbě nového objektu odlehčovací služby se třemi chytrými byty, na nějž nedávno (i díky zapojení do maratonu) vybrali potřebné peníze s pomocí otevřené sbírky.

Ve čtvrtek 30. května zase desítky slunečnic rozzářily pražskou Kateřinskou zahradu. Rostliny lidé zasadili v rámci tradiční akce Rozsviťme Českou republiku, konanou u příležitosti Světového dne roztroušené sklerózy. „Květiny symbolizují naději – s tím, jak se neustále vyvíjí léčba a je možné ji pacientům nasazovat dříve, se lidem otevírají dveře do lepší budoucnosti,“ uvedla Bémová.

Kde roztroušenou sklerózu léčí?
Lidé s roztroušenou sklerózou se mohou v Česku léčit v patnácti vysoce specializovaných pracovištích, z nichž čtyři jsou v Praze a dvě v Brně. Další se nacházejí v Ostravě, Plzni, Českých Budějovicích, Hradci Králové, Pardubicích, Olomouci, Zlíně, Jihlavě a Teplicích. Centra budou muset v příštím roce stát znovu požádat o certifikaci. „Vytvořili jsme metodický pokyn, který jasně popisuje, co by mělo pracoviště splňovat, aby se mohlo vysoce specializovaným centrem nazývat,“ vysvětlila ředitelka odboru zdravotní péče ministerstva zdravotnictví Venuše Škampová.

Využívají nemocní moderní léčbu?
Z 21 537 pacientů evidovaných ve zmíněném registru jich 15 915 užívá biologickou léčbu. Počet lidí, kteří ji podstupují, roste. Sledují to kupříkladu ve Všeobecné zdravotní pojišťovně. Podle její mluvčí Viktorie Plívové loni podstoupilo biologickou léčbu roztroušené sklerózy dvakrát více klientů této pojišťovny než před deseti lety. „V roce 2013 tuto léčbu podstoupilo 4740 našich klientů, loni 9711,“ upřesnila. Podle údajů ReMuS více než polovina (61,56 procenta) celkových uživatelů biologické léčby v Česku pracovala na plný úvazek. Oproti tomu těch, kteří biologickou léčbu neužívají, takový úvazek zvládá 36,01 procenta lidí.

Seznam center pro léčbu roztroušené sklerózy

 • Neurologická klinika Fakultní nemocnice Plzeň (Alej Svobody 80, Plzeň)
 • Neurologické oddělení Nemocnice Teplice (Duchcovská 53, Teplice)
 • Neurologická klinika 2. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice Motol (V Úvalu 84, Praha 5 - Motol)
 • Neurologická klinika 1. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice (Karlovo náměstí 32, Praha 2)
 • Neurologická klinika 3. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice Královské Vinohrady (Šrobárova 50, Praha 10)
 • Neurologická klinika Fakultní Thomayerova nemocnice s poliklinikou (Vídeňská 800, Praha 4)
 • Neurologické oddělení Krajské nemocnice (Boženy Němcové 54, České Budějovice)
 • Krajská nemocnice Jihlava (Vrchlického 59, Jihlava)
 • Neurologické oddělení Krajské nemocnice Pardubice (Kyjevská 44, Pardubice)
 • Neurologická klinika Fakultní nemocnice Hradec Králové (Sokolská 581, Hradec Králové)
 • Neurologická klinika Fakultní nemocnice Brno (Jihlavská 20, Brno-Bohunice)
 • Neurologická klinika Lékařské fakulty Masarykovy univerzity u sv. Anny Brno (Pekařská 53, Brno)
 • Neurologická klinika Fakultní nemocnice Olomouc (I. P. Pavlova 13, Olomouc)
 • Neurologické oddělení Baťovy nemocnice (Havlíčkovo nábřeží 600, Zlín)
 • Neurologická klinika Fakultní nemocnice Ostrava (17. listopadu 1790, Ostrava-Poruba


Zdroj: RS Kompas - Průvodce roztroušenou sklerózou