Ač byste tomu možná nevěřili, pro své nosní dutiny toho můžete udělat mnoho i v prostředí domova. Stačí si vzít na pomoc minerálku a jít zlepšení naproti. Při obtížích s ucpaným nosem následkem rýmy, nachlazení či zánětu dutin může pomoci takzvané konvičkování. To zahrnuje pravidelné prolévání nosu minerální vodou typu luhačovické Vincentky, která je typická svým unikátním obsahem minerálních látek a vysokým proplyněním oxidem uhličitým.

Otužování nosu se vyplatí

close Petr Pšenica, hlavní lékař společnosti Lázně Luhačovice, a.s. info Zdroj: se svolením Lázní Luhačovice zoom_in Petr Pšenica, hlavní lékař společnosti Lázně Luhačovice „Konvičkování navíc působí preventivně tím, že pomáhá otužovat nosní sliznici, která je tak odolnější vůči infekcím,“ popisuje hlavní lékař společnosti Lázně Luhačovice Petr Pšenica.

O otužování těla slýcháme celkem běžně, ale otužování nosu? Co to znamená?

„Otužování nosní sliznice si můžeme představit jako zlepšení její funkce, tedy toho, jak reaguje na vnější podněty, jako jsou změny teplot, vlhkosti či zachycené částičky v slizničním hlenu,“ vysvětluje doktor Pšenica.

Když nás souží rýma:

| Video: Youtube

Pozor na to, jak dýcháte

Prevence je podle lékaře vždy účinnější než léčba, takže není třeba čekat, až rýma přijde, a lze konvičkovat preventivně. Posílená sliznice díky otužování reaguje více přiměřeně na situace, kterým je vystavována. Například tak často nevznikají otoky sliznic nebo pocit plnosti nosu.

„Zvyšovat odolnost sliznic navíc můžeme i jinak, třeba ranní procházkou venku nebo vhodným dechovým stereotypem, kdy stále myslíme na to, aby byly nádech i výdech provedeny nosem, a ne ústy,“ upozorňuje Pšenica.

Jak správně konvičkovat

Pro radu, jak správně konvičkovat, přicházejí lidé často za lékárníky. Jednoduché rady má na instagramu farmaceutická asistentka Martina Lachnittová:

  1. Vezmete odměrku a do konvičky dáte jednu odměrku kuchyňské soli.
  2. Přidáte vlažnou vodu. Teplotu vody si opravdu vyzkoušejte, ať nedojde k popálení sliznic. Měla by být kolem 37 stupňů Celsia.
  3. Konvičku protřepete.
  4. Přiložíte konvičku k nosní dírce, předkloníte se nad umyvadlo, nebo vanu a nakloníte hlavu, aby voda mohla protékat dolů.
  5. Vysmrkáte se a zopakujete s druhou nosní dírkou.

Konvičkování zvládnou i děti:

Dávný babský recept - napařování

Pro běžné uvolnění dutin se nebojte použít i všeobecně známé napařování, tedy inhalaci pod dekou či ručníkem z nádoby s minerální vodou a přidanými silicemi: výborné jsou třeba eukalyptová, tea tree, mátová, heřmánková či tymiánová.

Skutečnou lázeňskou inhalaci, kdy se mlžina dostává až do plic, vám ale zajistí pouze speciální domácí inhalátor.


Nahrává se anketa ...

Jak si připravit domácí inhalaci

Pro inhalace v domácím prostředí využívají lidé s některým z dýchacích onemocnění domácí inhalační přístroje, ve kterých se využívá minerální voda Vincentka o teplotě 37 stupňů Celsia, která z inhalátorů vychází jako pára.

Jak na to, popsal doktor Petr Pšenica:

  • Celý proces začíná vypláchnutím nosu a dezinfekcí ústní dutiny vykloktáním solných roztoků, potom se přistupuje k samotné inhalaci.
  • Do domácího inhalátoru nalijte minerálku Vincentku. Ta se využívá především pro svůj mukolytický účinek, tedy schopnost rozpouštění hlenů, díky němuž usnadňuje odkašlávání.
  • Inhalujte jednou až dvakrát denně po dobu 10 minut.

close Vincentka má při lázeňských inhalacích protizánětlivý účinek, snižuje dráždivost sliznic horních a dolních dýchacích cest. info Zdroj: se svolením Lázní Luhačovice zoom_in

Minerální voda jako stvořená pro sliznice

V lidovém léčitelství oblíbená Vincentka má při inhalacích protizánětlivý účinek, snižuje dráždivost sliznic horních a dolních dýchacích cest a napomáhá zvlhčení jejich slizničních povrchů. Minerální voda také pomáhá prevenci rýmy, zánětů dutin a horních cest dýchacích, zánětů průdušek, zápalů plic a je vhodná i po nosních operacích.

Čím přesně minerální voda ovlivňuje obranyschopnost?

„Mukolytickým účinkem dochází ke zlepšení funkce epitelu, tedy povrchových buněk sliznic dýchacích cest. Také se zlepšuje prokrvení sliznic, a ty jsou tak dostupnější buňkám a působkům imunitního systému. V neposlední řadě pomáhá i k odstranění choroboplodných zárodků ze sliznic,“ uzavírá Pšenica.