Starostové si lámou hlavu s tím, jak nalákat nové lékaře. Je jich nedostatek. Nabízejí jim byty, parcely či vybavení ordinace. Mnohdy ale přijde veškerá snaha vniveč. A když venkovský doktor odejde do penze, lidé musí nezřídka dojíždět za jiným desítky kilometrů.
Podle praktické lékařky z Nového Města nad Metují Kateřiny Javorské jsou důležité stáže pro mediky v ordinacích venkovských lékařů již během studia. Týdenní praxi u ní si nemůže vynachválit sedmadvacetiletá Barbora Košuličová, která příští rok opustí fakultu a rozhodne se, jaké specializaci se bude věnovat. Původně chtěla být dětskou psychiatričkou, lékařské poslání v ordinaci praktika na ni ale silně zapůsobilo.

Ve fakultní nemocnici, kde studentka absolvovala výuku, podle ní lékař nemá vždy prostor se s pacienty blíž seznámit. „Po vyšetření jsem se nikdy nedozvěděla, jaký byl jejich další osud,“ řekla. Naopak v ordinaci praktické lékařky měla k pacientům blíž.
Je podle ní skvělé pozorovat, jak se zdravotní stav pacientů vyvíjí, když chodí na kontrolní vyšetření, a vědět, že na tom má svůj podíl. Stáž absolvovala díky projektu Staň se praktikem v Královéhradeckém kraji, jehož financování letos pro studenty 5. ročníku spustil kraj ve spolupráci s Univerzitou Karlovou v Hradci Králové.
Převod ordinace
Chybějící praktici pro dospělé
Ústecký kraj: 8
Kraj Vysočina: 5
Moravskoslezský kraj: 6
Zlínský kraj: 4
Středočeský kraj: 3
Liberecký kraj: 2
Karlovarský kraj: 1
Jihočeský kraj: 2
Plzeňský kraj: 1
Jihomoravský kraj: 2
Olomoucký kraj: 0
Královéhradecký kraj: 3
Pardubický kraj: 1
Celkově: 38
Zdroj: VZP, stav ke květnu 2023
Situaci ohledně praktického lékaře se podařilo vyřešit v Horním Slavkově na Sokolovsku. „Když se pan doktor, který tu působil dlouhá léta, chystal do důchodu, potřebovali jsme náhradu. Měli jsme štěstí, že bývalý člen rady města doktor Nemček pracuje v sokolovské nemocnici,“ přiblížil starosta Alexandr Terek.
Jelikož je sokolovská nemocnice součástí Penta Hospitals, zprostředkoval jednání města s vedením Ambulance Penta, která mohla zajistit vhodného lékaře. „Po jednáních s odcházejícím panem doktorem došlo k převodu ordinace na tuto společnost. Potřebovali jsem ale nové prostory. Shodou okolností se nám je podařilo sehnat v místním domě s pečovatelskou službou,“ uvedl starosta.
V součinnosti se zdravotní pojišťovnou či vedením kraje se tak podle něj zvládlo takřka nemožné. Nový lékař začal ordinovat do tří měsíců. „Zanedlouho to bude rok. Nová ordinace funguje a všichni k panu doktorovi rádi chodí,“ dodal Terek.

S Ambulancí Penta se dohodlo i kupříkladu vedení města Sokolov, které shánělo praktického lékaře pro přibližně jeden a půl tisíce lidí. „Díky tomu mohou alespoň dojíždět za doktory do měst a obcí v okolí,“ řekl starosta Petr Kubis.
Ke zhuštění sítě praktických lékařů se snaží přispívat i zdravotní pojišťovny, které nabízejí kupříkladu bonusy za nově registrované pacienty nebo rozšiřování ordinačních hodin. Ministerstvo zdravotnictví podpořilo třeba program bonifikací od největší Všeobecné zdravotní pojišťovny, kdy lékař, který otevře novou ordinaci v místě se zhoršenou dostupností, získá na rozjezd příspěvek v řádu stovek tisíc korun.
Diskriminace praktických lékařek
Mezi praktickými lékaři převládají ženy, kterých jsou více než dvě třetiny. Z dotazníkového šetření, které mezi svými členkami provedla Společnost všeobecného lékařství České lékařské společnosti J. E. Purkyně, ale vyplynulo, že se mnohdy necítí komfortně.
Dotazník vyplnilo dvě stě šestnáct budoucích či stávajících praktických lékařek. „Osmačtyřicet procent dotazovaných zažilo při studiu diskriminaci kvůli svému pohlaví,“ nastínila členka výboru SVL Kateřina Javorská.
Se znevýhodněním se praktické lékařky setkávají i následně v praxi. „Brzdí je nedostatečně flexibilní pracovní doba, kterou lze těžko skloubit s rodičovstvím,“ uvedla Javorská.