Zajela tam sestra hojařka, společně začaly ránu řešit a zvládly to excelentně. „Paní je po mnoha letech zahojená. A když dojde k malému tlaku, známá už ví, co s tím,“ popsala Tůmová. Nehojící se rány přitom trápí plno lidí. V nemocnicích jich zdravotníci podle zmíněné organizace každý rok hojí asi 71 tisíc, další tisíce trápí lidi v domácí péči.

Vláda proto od července zavede nový specializační obor pro sestry pečující o pacienty s nehojícími se ranami. Ve zdravotnických zařízeních jej budou vyučovat zkušení odborníci. Úředníci ministerstva zdravotnictví to odůvodňují tím, že v současnosti se sestry učí hojit rány jen formou certifikovaných kurzů či modulů v rámci jiných oborů. Společnost ale stárne, čímž roste i počet chronických nebo onkologických ran.

Lékárna. Ilustrační snímek
Potravinový doplněk pomáhá hojit rány. Muž nemusel na amputaci nohy

Osvětě a pomoci se chce věnovat i zmíněná pacientská organizace, která právě rozjíždí svou činnost. Spolupracovat bude s lidmi, kteří o své blízké pečují doma, či s pracovníky domovů pro seniory. „Když budou znát celou škálu možností, třeba že se mohou obrátit na sestry hojařky z center hojení, ulehčí jim to práci,“ uvedla Tůmová. 

Upozornila, že mezi těžce se hojící rány patří i proleženiny lidí upoutaných na lůžko či prosezeniny lidí na vozíku. „Ti mají v dolní polovině těla sníženou citlivost, takže ani necítí, že k problému dochází,“ vysvětlila.

Zkušenosti z nemocnice

Bohaté zkušenosti mají na ambulanci hojení ran v Nemocnici Sokolov. „Pacienti k nám přicházejí z různých ambulantních či nemocničních zařízení, ale i z domovů pro seniory,“ přiblížila vrchní sestra chirurgického oddělení Pavla Velická. 

Hojí tam pacienty s bércovými vředy či defekty vzniklými kvůli diabetu. „Dále ischemické choroby dolních končetin, dekubity, popáleniny, nehojící se operační chirurgické nebo gynekologické rány,“ vyjmenovala Velická. Lidé do Sokolova dojíždějí i ze Staré Boleslavi, Českých Budějovic či třeba Domažlic.

V současnosti na ambulanci ošetřují 140 pacientů, za rok tam provedou přes dva a půl tisíce převazů. „Používáme nejmodernější materiály, které jsou na trhu a jsou zařazeny do kategorie vlhkého hojení. Zároveň jsme centrum s certifikací pro aplikaci Amniodermu, což je amniová membrána. Kromě toho využíváme i přístroje na podtlakovou terapii,“ vyzdvihla Velická. Amniová membrána je tenká průhledná blanka bez cév, součást placenty, z níž přechází u těhotných žen na plod, který chrání. Díky svým regeneračním vlastnostem se využívá kupříkladu v očním lékařství jako okrytí poraněného oka.

Použití biologické náplasti.
Nová naděje pro pacienty: Biologická náplast pomáhá hojit chronické rány

Precizní hojení ran podle vrchní sestry přináší plno výhod. „Jsme schopni zkrátit dobu hospitalizace u pacienta s defektem, který po propuštění dochází do naší ambulance na pravidelné kontroly a převazy. Tím dokážeme trochu ulehčit náporu na chirurgické ambulance, ale i praktickým lékařům,“ poznamenala.

Značně to pomáhá i pacientům. Ti se špatně léčenými ranami totiž často zažívají sociální nepohodu.

„Pacienta mohou takové rány izolovat od společnosti a rodiny. A to z důvodu bolesti, zápachu nebo silné secernace (vylučování tekutiny – pozn. red.). Ale i ekonomicky. Abychom mohli pomoci pacientovi vrátit se zpět do normálního života, snažíme se spolupracovat i s jinými odborníky. Například dermatologem, diabetologem či internistou,“ dodala Velická.