Měl štěstí v neštěstí. Dvaatřicetiletému Markovi z Břeclavska zloději nedávno ukradli auto, poničili jej a odstavili. „Mělo hodnotu asi dvacet tisíc korun, používal jsem ho už hlavně pracovně. Vevnitř jsem ale měl nářadí za dalších pět tisíc," uvedl muž, jehož celé jméno redakce zná.

Viníky jsou podle všeho tři mladíci žijící v okolí okresního města. „Udělali to asi z povyražení. Nevím, co s autem přesně dělali, ale vyměnili pneumatiky, rozbili okna, vytrhali sedačky… Asi někde jezdili rally," pokračoval Marek.

Zda za auto dostane nějakou náhradu, zatím sám neví. „Jsou nemajetní, takže šance je malá. Policisté mi mají dát vědět, jak je vyšetřování daleko," říkal.

Za úvodní čtyři měsíce ohlásilo krádež auta už pět majitelů. Tři auta se policistům podařilo najít, zloděje však dopadli jen v jednom případě. „Dá se říci, že krádeží se dopouští skupiny pachatelů i jednotlivci. U několika krádeží nevylučujeme, že se jich opakovaně dopustili cizinci, kteří přijíždí na území naší republiky s jasným cílem – odcizit vozidla a dostat je na území druhého státu," uvedla břeclavská policejní mluvčí Kamila Haraštová.

Břeclavsko sousedí se třemi okresy a dvěma zeměmi. Policisté připouští, že pokud je zloděj odjinud, jeho dopadení se výrazně komplikuje. V regionu loni zmizelo 31 aut, objasnit se podařilo necelou třetinu. Ukradené vozy, které „překročily" hranice, jsou mezi nimi v naprosté menšině. Viníci jsou na útěku.

„Roli ale hraje spousta věcí. Jestli jsou stopy, jestli máme záznam z kamery a záleží také na tom, kam se auto převáželo. Pokud sem ale najede skupina a převeze auto přes hranice, je to složitější," potvrdila Haraštová.

Jiné už je to se zloději, kteří jsou z Břeclavska. Závěry jsou podobné, jako v případu popsaném v úvodu článku. „Využijí, že majitel nechal klíče v zapalování, popřípadě se jich zmocní jiným způsobem. Nebo mají rodinnou vazbu na majitele a podobně. Auta odcizí, nějakou dobu je užívají a poté je odstaví. Policisté pak auta naleznou nebo na ně upozorní lidé," zmínila mluvčí.

Ačkoliv se auta kradou po celý rok, s teplými dny se zájem zlodějů zvyšuje. V turistické sezoně jich další desítky vykradou. „Děje se to hlavně v okolí Klentnice nebo Lednicko-valtickém areálu. Krade se v osobácích, nákladních autech i autobusech," upozornila mluvčí.

Kastelán valtického zámku, který navštíví desítky tisíc lidé ročně, Michal Tlusták doplnil: „Řešíme to hlídanými parkovišti, auta ale přímo do zámeckého areálu nepatří. Když má někdo opravdu drahé auto, udělujeme výjimky," sdělil kastelán.