Žaloba inspektory viní z braní úplatků a zneužití svých pravomocí. „Od vietnamských obchodníků měli brát drobné zboží a nižší částky peněz. Zároveň manipulovali s protokoly o kontrole. Podle zjištění policie to měli dělat několik let," sdělil břeclavský žalobce Tomáš Foldyna.

Za přímé důkazy označil výpovědi svědků. Mezi nimi byli právě vietnamští prodejci a také kolegové z inspekce. Jaký trest Foldyna navrhne, nechtěl komentovat. Rozmezí je však tři až deset let. Problémové případy se měly mimo jiné odehrát v Břeclavi a Drnholci.

Nejezchlebová i Pavlica odmítli, že by svévolně brali zboží nebo úplatky. O případu mluvili jako o dohodě mezi mstivými prodejci a znepřátelenými kolegy. „Nikdy bych si nemyslela, že lze mezi nimi něco takového dohodnout," uvedla Nejezchlebová ve čtvrteční řeči.

Pavlica mluvil podobně. „Jsem přesvědčený, že jde o akci kolegů, kteří na inspektorátu rozpoutali peklo."

Že vztahy u společné brněnsko-zlínské organizace dohlížející na poctivost obchodníků nejsou dobré, potvrdili ve čtvrtek i tři tamní zaměstnanci v roli svědků.

Žalobce Foldyna přesto označil provinění za závažná. Výrazným způsobem podle něj poškozují důvěru lidí ve výkon státní správy. „Nejde o tom, jestli jde o obchodní inspekci nebo jinou instituci. Jde o společensky velmi nebezpečnou věc. Jako přitěžující okolnost vnímám, že si k tomu obžalovaní vybírali osoby, které se nejsou schopné bránit tak, jak by to dokázali čeští občané," nechal se slyšet Foldyna.

Právě výpovědi Vietnamců obhajoba rozporuje. Tvrdí, že lžou, když říkají, že se vzájemně neznají. Informace, které Nejezchlebová s Pavlicou našli na sociální síti, podle nich dokazují, je tomu naopak. K dispozici mají svědka, který i přes počáteční zamítání soudu, bude nakonec přece jen vypovídat. Obhajoba si od toho slibuje rozbití důvěryhodnosti předchozích výpovědí.