Hlídky podle jeho slov odhalily dva cizince, kteří si dálnici poblíž Brna spletli se závodní dráhou. „Radar služebního auta oběma naměřil rychlost přes dvě stě kilometrů v hodině. Oba řidiči na místě zaplatili desetitisícovou kauci. Za vysoké překročení rychlosti jim navíc hrozí pětibodové ohodnocení, pokuta a zákaz řízení,“ upozornil Vala. 

Jen u kontroly rychlosti nezůstalo. Policisté sledovali i předjíždění a zjistili, že čtrnáct řidičů kamionů na dálnicích předjíždělo, kde nemělo. „Jednalo se také o cizince, kteří nerespektovali dopravní značení zákaz předjíždění pro nákladní automobily. Dohromady jim byly uloženy kauce v částce přes sto dvacet tisíc korun. Přistiženým šoférům navíc ve správním řízení hrozí až desetitisícová sankce a roční zákaz řízení,“ pokračoval ve výčtu policejní mluvčí.

Řidiče jezdící brněnskou Gajdošou ulicí čeká velké dopravní omezení. Kvůli rekonstrukci vodovodu a kanalizace budou jezdit jen polovinou pruhů, dají se tak čekat dlouhé kolony.
Nový špunt na velkém městském okruhu v Brně. Gajdošovou na rok jen půlkou pruhů

Pozornosti policistů na dálnici D1 neušla ani přetížená souprava. Při kontrolním vážení zjistili překročení největší povolené hmotnosti téměř o čtyři tuny. „Řidič na místě zaplatil šestitisícovou pokutu. Mnohem větší sankce ale čeká ve správním řízení na provozovatele,“ podotkl Vala.

Dopravně bezpečnostní akce se konaly na začátku týdne na dálnicích D1 a D2. Zapojily a do ní čtyři desítky dopravních policistů. „Kromě hlídek monitoroval provoz na dálnici ze vzduchu i vrtulník Letecké služby PČR. Jihomoravským policistům pomáhali i kolegové ze Speciálního oddělení dohledu,“ sdělil Vala s tím, že se policisté zaměřili  i na nevěnování se řízení.

Zdroj: Krajské ředitelství policie JmK

Kromě toho při namátkových kontrolách ověřovali, zda šofér či provozovatel vozidla nemá v centrální evidenci záznam o neuhrazené předešlé pokutě. „Policisté zjistili devět nedoplatků v částce dvanáct tisíc korun. Všichni řidiči je dodatečně uhradili. Výjimkou nebyl ani muž, který se tomu dlouho bránil. Jakmile ale došlo na odebírání registračních značek, pětitisícový nedoplatek na pokutách raději zaplatil,“ zakončil Vala.