Není loupež jako loupež. Břeclavští kriminalisté ale musejí řešit i případy, které zavání výmyslem údajně poškozeného. I proto policejní statistika za letošní půlrok vykazuje velký nárůst počtu loupežných přepadení.
„Z dvaceti případů, které se staly do konce letošního června, jsme jich objasnili čtrnáct. Často se jedná o takový scénář, že člověk jde s výplatou domů, zastaví se v herně, prohraje ji v automatech a pak se bojí jít domů, takže událost oznámí na policii jako loupežné přepadení,“ vysvětlil velitel břeclavských kriminalistů Bohumil Gál. Jak poukázal, policisté musejí takové případy šetřit, byť často tuší, že jde o pouhý výmysl.
Strážce zákona v první půlce letošního roku zaměstnávalo ve větší míře také objasňování krádeží kol. Zatímco loni šetřili čtyřiadvacet případů, letos jich bylo o čtyři více. Ještě větší rozdíl oproti loňsku vykázala v policejních statistikách kolonka krádež aut. V minulém roce to bylo sedmatřicet zmizelých vozidel, za letošních šest měsíců už šestačtyřicet. Ale vloupání do aut naopak výrazně ubylo, asi o třicet případů.
Co se týče hospodářské kriminality, podle slov vedoucího územního odboru služby kriminální policie a vyšetřování Jana Cupala policistům přistálo na stole více případů, kde je třeba složitějšího vyšetřování. Příkladem je úspěšné vyřešení poštovních krádeží s následným obviněním pachatelů.
Policistům se také podařilo rozluštit tajenku křížovky, kterou jim připravili podvodníci nabízející brigádu v Itálii. „Pachatelé ze Slovenska nalákali lidi na stravu a ubytování zdarma. Na účty podvodníků položili zálohu na dopravu ve výši dvanácti tisíc korun.
Když se pak pachatelé pokusili z bankomatů vybrat peníze, hned při prvním pokusu je zadrželi policisté. Povedlo se to díky dobré spolupráci se slovenským vyšetřovatelem, který potvrdil, že jeden dotyčný muž byl už dříve stíhaný,“ vyzdvihl dobrou policejní práci břeclavský kriminalista Jaroslav Míček.
V případech vloupání do objektů, nejvíce – v osmadvaceti případech – zloději škodili v první polovině roku v rodinných domcích. Následuje osmnáct vloupání do obchodů a čtrnáctkrát navštívili nezvaní hosté po zavírací době restaurace.
V policejních spisech se čas od času objeví i případy s mnohdy smutným vyvrcholením, protože poškození jsou starší lidé. Jedním takovým je příběh okradené důchodkyně z Mikulova. „Matka nejdříve bydlela v přízemním bytě. Měla obavy, aby se něco nestalo, a tak se přestěhovala do čtvrtého patra domu s pečovatelskou službou.
Asi po čtrnácti dnech ji někdo vykradl. Sebral hotovost a zlato za zhruba třicet tisíc korun,“ vylíčil syn nešťastnice Milan Rusek. Stařenka od té doby s obavou otevírá dveře do svého bytu.
