Krádež dvou set padesáti litrů nafty z pracovních strojů ve Starovicích. Sto litrů odčerpané nafty z nákladního auta v Bořeticích. To jsou dva z celkem šesti případů, které se staly na Břeclavsku od začátku letošního roku. Pohonné hmoty jsou zkrátka u zlodějů v kurzu.

„Ve čtyřech případech se jednalo o trestné činy a ve dvou o přestupek,“ bilancovala břeclavská policejní mluvčí Kamila Haraštová.

Celkem zloději přečerpali z nákladních aut či zemědělských strojů 1230 litrů nafty. Nejedná se tedy o žádné troškaře. Jsou zpravidla vybavení čerpadly a cisternami, do kterých se vejde větší množství tmavé tekutiny.

Zatím poslední případ se stal ve Starovicích. Zloděj se dostal do oploceného areálu a vypáčil víčka palivových nádrží pracovních strojů. Odčerpal dvě stě padesát litrů nafty. Ale to mu nestačilo. Všiml si i nákladního auta, ze kterého „vysál“ dalších sto padesát litrů.

Největší škodu ovšem nenechavci napáchali na začátku ledna ve Velkých Bílovicích. Vloupali se do areálu zemědělského družstva a do rány jim přišel odstavený kombajn. Z jeho nádrže odčerpali šest set litrů nafty, což znamenalo škodu za celkem jednadvacet tisíc korun.

Případů je víc

Jednatel poškozené velkobílovické společnosti Agropol Miloslav Svoboda přiznal, že je to pro firmu první podobná zkušenost. Zloději se ke kombajnu dostali, přestože byl pod zámkem. „Ten urazili a dostali se do haly,“ vylíčil Svoboda.

V rozlehlém areálu to ovšem zdaleka není první případ. Tamní zemědělské družstvo zloději okradli loni. „V nádržích toho naštěstí moc nebylo. Vzali zanedbatelné množství,“ prozradil agronom František Zapletal. „Čert ví, kdo za tím stojí. Možná mají nějakého informátora. Vrátnému tady dokonce ukradli auto. Když projelo kolem něj, říkal si: Vypadá jako moje. A bylo to tak,“ přidal Zapletal další nemilou zkušenost.

V loňském roce se na Břeclavsku odehrálo celkem šestnáct krádeží nafty, kdy škoda přesáhla pět tisíc korun. Zloději odčerpali do připravených nádob v součtu 3600 litrů nafty. Ukradli ji z nákladních aut, pracovních strojů nebo i autobusu.

Zloději se vydávali na své „naftové“ výpravy zejména v noci a také o víkendech. Když se dostanou k nákladnímu autu nebo pracovnímu stroji, mají jednoduchou práci. Poškodí víko nádrže a naftu přečerpají do cisterny.

Pokud se krádež odehraje o víkendu, firma zjistí, že se něco stalo, až na začátku nového týdne. Tím pádem se pak případ velmi špatně objasňuje policistům.

Agropol chce kvůli častým krádežím zabezpečit svůj majetek kamerovým systémem. „Lidé dnes nemají respekt z ničeho. Už nám tady vykradli i kanceláře. Rozkopali dvě patra dveří. Nic nenašli, tak ukradli jen pár drobných,“ postěžoval si Svoboda.