Pořádně hustá atmosféra zavládla v úterý v Břeclavi po zprávě o brutálně zmláceném patnáctiletém chlapci. Napadli ho tři útočníci. Jeho známí a kamarádi zareagovali výzvou k nedělnímu protestnímu pochodu městem.

„Ukažme, že nám nejí jedno to, co se děje v této republice. S sebou: dobrou náladu, odhodlání a chuť, transparenty a plakáty, pak dle fantazie,“ vyzývají organizátoři akce na sociální síti.

Vyhecovalo je drama, které se odehrálo v neděli mezi osmou a devátou hodinou večer u břeclavského hotelu Terezka. Chlapce brutálně zbila trojice mužů. Podle matky napadeného kvůli tomu, že jim nechtěl dát cigaretu. Mladík odnesl útok poškozením jater a natrženou ledvinou. O tu následně přišel.

Nejméně jeden z útočníků byl podle napadeného chlapce Rom. Řekl to tak své matce.

Zraněný hoch navštěvuje první ročník oboru kuchař – číšník v bzenecké škole a podle Jany Hostýnkové ze studijního oddělení je to naprosto bezproblémový student. „Doposud nám nejsou známy žádné skutečnosti, které by nasvědčovaly problémovému chování. Jedná se o chlapce, jehož vystupování odpovídá věku, v kolektivu je oblíbený,“ uvedla.

Ryšavý uklidňuje

Břeclavský starosta Oldřich Ryšavý vybízí ke klidu. „Pochod může vést k projevům extremismu. Chci vyzvat veřejnost, ať nechá pracovat policii. Jsme přesvědčený, že pachatelé budou brzy chyceni a soudní moc zasáhne stejně účinně jako před dvěma lety,“ odvolával se starosta na podobný případ, kdy útočníci brutálně zkopali muže u břeclavského domu kultury. Čtyřem romským výtržníkům soud vyměřil několikaleté nepodmíněné tresty.

Starosta je přesvědčený, že za nedobrou situaci v Břeclavi mohou některá nepromyšlená úsporná opatření spojená se státní policií. „Pokud na Břeclavsku ubylo šedesát policistů, musí se to projevit na bezpečnosti. Na bezpečnosti lidí se nesmí šetřit. Není možné, aby občané tohoto státu byli nuceni se sami chránit,“ podotkl Ryšavý.

Byť rozumí myšlence solidarity a přeje si s dalšími brzké uzdravení zraněného chlapce, domnívá se, že situaci v Břeclavi demonstrace neprospějí. „Musím říct, že městská policie pracuje od okamžiku, kdy jsme se dozvěděli, co se stalo. Se státní policií úzce spolupracujeme,“ sdělil starosta.

Napadení nekompromisně odsoudil předseda Celostátní asociace Romů České republiky Vladimír Galbavý. „Je to naprosto nepřijatelné a útok tvrdě odsuzujeme,“ uvedl pro server Romea.cz Galbavý.

Organizátoři pochodu se v úterý bavili na facebookovém profilu „Pochod za Peťu!“ o tom, že vše zařídí tak, aby byl pochod legální. Jenže v úterý žádost na radnici nepodali. „Nikdo se neozval. Ani mejlem, ani fyzicky nic nepřinesl. Nevíme, kdo je organizátorem,“ uvedl tajemník břeclavské radnice Zdeněk Opálka.

Organizátor akce musí pochod nahlásit na radnici pět dnů před jeho konáním. Jeho povinností je oznámit termín, kdo akci svolává, informace o pořadatelské službě, čase a trase pochodu.