Přísnější postih čeká především notorické zloděje, 
s nimiž mají v břeclavských prodejnách značné zkušenosti. Mnohdy jsou viníky členové problémových skupin. „Kradou ve vlnách, chvíli je klid a pak nastane týden, kdy jsou velmi aktivní. Někteří chroničtí zloději se nakonec dočkávají i soudních trestů," zmínil Novák. Takovým případem je například mladík 
z úvodu textu.

Aktuální statistiky ukazují, že se obchody s nejrůznějším zbožím stávají cílem zlodějů téměř každý pracovní den. Předloni jich jen v Břeclavi bylo 240, loni pouze o dvacet méně. Podle majitele bezpečnostní agentury Petra Pajpacha je nutné mezi regály podezřívat každého. „Pokud tedy chcete hlídat pořádně. I na pohled největší intelektuál je schopný něco vzít. Je třeba být neustále bdělý. Stoprocentně ale krádežím zabránit nelze," sdělil Pajpach.

Jeden z prodavačů pod podmínkou zachování anonymity Břeclavskému deníku Rovnost řekl: „Děje se to každý den. Stává se, že lidé vyjmou z krabice nové boty 
a vloží do ní svoje staré. Zkrátka se přezují a odejdou. Jiní se zase přijdou převléct. Mnozí jsou velmi vychytralí a pracují ve skupinách, kdy někdo zabaví prodavače a další kradou," vyprávěl pracovník, jehož jméno redakce zná.

Známý je také případ, kdy zloděj rozbil flakon, aby si voňavku přelil do jiné nádoby. Další neváhají roztrhnout šaty, odpárat bezpečnostní čip 
a krást s vědomím, že si oděv doma zase sešijí. „Vždycky se najde minimálně jeden člověk, který dokáže zabezpečení převést," reagoval Pajpach.

Zatímco se strážníci mnohdy setkávají se stejnými tvářemi – většinou problémovými mladými muži – výjimkou nejsou ani provinilci s vzezřením solidních zákazníků. Jsou mezi nimi starší lidé i matky s dětmi. „Někteří zloději používají děti jako prodlouženou ruku, protože vědí, že jsou beztrestní," pokrčil rameny strážník Novák.

Přesná statistika ročních škod způsobených na Břeclavsku „obchodními" zloději neexistují. Podle dostupných informací se pohybují kolem nižších statisíců korun.