Na dagestánskou rodinu narazili břeclavští policisté při Schengenském pátrání poblíž bývalého hraničního přechodu Mikulov. Běženci jeli v autě Mitsubishi Colt s polskou registrační značkou. „Ve vozidle cestovalo celkem pět osob, dva dospělí ve věku dvacet sedm let a tři děti ve věku, sedm a šest let a roční batole,“ uvedl mluvčí cizinecké policie Brno Roman Pittner.

Když policisté řidiče požádali o předložení dokladů, uvedl, že jim je někdo ukradl v Polsku. A svorně tvrdili, že jsou Poláci. Jenže strážci zákona se nedali zmást. Z jejich mluvy poznaly ruskojazyčnou intonaci. Policisté je proto znovu požádali o předložení dokladů a začali kontrolovat auto.

„Při kontrole vozidla muž policistům předložil časové osvědčení totožnosti cizince vydávané polskými orgány pro žadatele o mezinárodní ochranu, poté přiznali i to, že jsou státními příslušníky Ruska – Dagestánské republiky a jsou žadatelé o mezinárodní ochranu v Polsku,“ vylíčil Pittner. Policisté při prohlídce zavazadel našli i ruské průkazy totožnosti.

Cizinci tedy byli na našem území neoprávněně. Policisté je zajistili a zahájili s nimi správní řízení. Budou vyhoštění z České republiky. Po zadržení putovali do zařízení pro zajištění cizinců a podle mezinárodní smlouvy zamíří zpět do Polska.

„V souvislosti s nelegální migrací je nezbytné zmínit, že se počet běženců od vstupu České republiky do Schengenského prostoru neustále zvyšuje. Proti roku 2008 se na jižní Moravě zvýšil o více než sto procent a oproti roku 2009 za stejné období o šedesát procent,“ vypočítal Pittner. V roce 2009 podle jeho slov jihomoravská cizinecká policie od ledna do června zadržela tři osoby, letos je to už jednapadesát cizinců.