„Byl to šikovný, kultivovaný kluk. Úplně se mi podlomily nohy, když jsem se to dozvěděl. Přitom v pondělí byl u nás doma na šlahačce,“ hledal těžce slova brumovický starosta Vavřinec Charvát.

„Za druhé pololetí roku 2009 jsme šetřili dvaadvacet sebevražd. Za první čtvrtletí letošního roku jsme jich šetřili šest. V Brumovicích jsme za posledního zhruba tři čtvrtě roku šetřili tři sebevraždy. Jednalo se o mladší lidi,“ vypočítal břeclavský kriminalista Bohumil Gál. V jeho výčtu chyběla poslední tragédie, která se opět týkala Brumovic, byť k ní došlo v Hustopečích.

Brumovičtí představitelé podle starosty zvažují, že zorganizují například sezení s psychologem, který by mohl mladé lidi na mezní situace připravit a promluvit jim na toto téma do duše.

„To jsou sebevraždy a další tragické události. Mladý kluk vdechl zhruba před tři čtvrtě rokem propan butan a pak to byla nehoda u Velkých Pavlovic,“ kroutil hlavou nad řadou zmařených mladých životů brumovický starosta.

Stresové situace

Lidi, kteří se rozhodli skoncovat se životem, k takovému řešení podle jeho slov vedly stresové situace. A bohužel je nedokázali řešit. „Kdyby tomu člověku byl zrovna někdo nablízku, kdo by s ním konkrétní situaci prodiskutoval, tak by se třeba podařilo neštěstí odvrátit,“ přemítal Charvát.

„Hrozná sprcha. Nechápu, nechápu, nechápu. Ještě v neděli na zábavě byl v pohodě. Je to hrozný,“ napsal na sociální internetové síti facebook jeden z pisatelů k poslednímu neštěstí.

„Už mně to připadne jako prokletí naší metropole. Tolik mladých lidí v tak krátké době,“ přidal se jiný přispěvatel.

Podle psychologa Jiřího Brančíka se mohou myšlenky na sebevraždu objevit u mladých lidí, u nichž se vyskytují neléčené deprese. Důvody, že člověk sáhne k nejzazšímu řešení, jsou různé. „Člověk má třeba nějaké existenciální starosti,“ uvedl psycholog.

Z břeclavské policejní statistiky například loni vyplynulo, že se o sebevraždu pokusili v největší míře muži kolem čtyřiceti až padesáti let. Starší generaci zpravidla vedou k takovému kroku finanční či zdravotní problémy.

Podle Brančíka k sebevraždám docházelo i dříve, například před dvaceti lety. „Celý život pracuji ve vojenském prostředí, tak vím, že se stávaly v armádě, což teď skoro není,“ uvedl zkušený psycholog.

Jak říká, v jistém směru byl dříve pro mladší generaci život snazší. Nehrozila například ztráta zaměstnání. „Teď jsou lidé víc odkázaní na to být samostatní, postarat se o sebe, zodpovídat víc za svůj život,“ poznamenal Brančík.