„Nevylučujeme ani, že pachatelé mohli být cizinci. Z taktických důvodů ale nechceme zveřejňovat žádné dílčí informace," sdělila v úterý břeclavská policejní mluvčí Kamila Haraštová. Nepotvrdila tak, ani nevyvrátila domněnku, že auto pachatelů, které shořelo pár hodin po krádeži u hodonínské zoologické zahrady, mohlo být kradené.

Ve Velkých Bílovicích se také před pár týdny neznámý zloděj vloupal do čerpací stanice. Policisté ale podle Haraštové tyto dva případy spolu příliš nespojují, i když prověřují všechny možné varianty.

„V každé obci se samozřejmě stane krádeží daleko více. Benzínová pumpa byla vykradená například i tento víkend v Sedleci. Nemůžeme ale všechno připisovat na vrub jedné skupině. Události v klenotnictví jsou navíc specifické a netradiční. Pachatelé vše stihli za velice krátký čas, vše měli perfektně připravené. Určitě se jednalo o organizovanou skupinu," informovala policejní mluvčí.

Čtveřici zlodějů stačilo na vloupání pouhé tři minuty. Měli připravenou pistoli, přes jednu z příjezdových silnic natáhli řetěz, na cestu také nasypali kovové ježky. Zabránili tak průjezdu jiných aut. Po bleskové akci začali ujíždět směrem na Moravský Žižkov a Hodonín. Tmavé Audi A6 Combi se ale policistům zastavit nepodařilo.

Škoda se pohybuje v řádech statisíců korun. „Přesnou částku ale s ohledem na majitele klenotnictví nebudeme zveřejňovat," dodala Haraštová. V případě dopadení hrozí lupičům až pětileté vězení.

JANA LANGOVÁ