Děvče začal zneužívat její bratr v roce 1997. Jemu bylo v té době šestnáct, holčičce sedm. „Pokračoval v tom nejméně do poloviny roku 2000. Dívka kvůli tomu začala trpět posttraumatickou stresovou poruchou, kvůli které má zdravotní i psychické problémy,“ upozornila na následky zvláštního sourozeneckého vztahu předsedkyně senátu Jaroslava Bartošová.

Zneužívání dívky jejím bratrem vyvrcholilo v létě 1999. Mladík tehdy svou sestru zneužil ještě se dvěma kamarády. Těm už trest nehrozí. „V té době byli oba mladiství. Díky tomu je tento čin už promlčený,“ vysvětlila státní zástupkyně Iveta Eichlerová, proč před soudem stanuli jen příbuzní děvčete.

Tímto argumentem se hájil i bratr sestry, soud však s ním však nesouhlasil. „Dívku totiž zneužíval i poté, co mu bylo osmnáct let,“ podotkla Bartošová.

Nyní devětadvacetiletý muž musí navíc své sestře zaplatit ještě padesát tisíc korun odškodného. Podle soudu dívka začala trpět posttraumatickou stresovou poruchou právě kvůli jeho chování. „Soudní znalkyně podle bodové tabulky určila, že za zdravotní újmu, kterou dívce způsobil, má mladík zaplatit šedesát tisíc korun. Deset tisíc jí ale dal už v době, kdy se soud začal případem zabývat,“ uvedla Bartošová.

Starší z mužů odškodné platit nemusí. Podle soudu státní zástupkyně neprokázala, že dívce také způsobil zdravotní problémy. „Pouze prohloubil následky poruchy, kterou zavinil jeho syn,“ upozornila Bartošová.

Otec totiž začal svou dceru zneužívat až nějaký čas poté, co se syn od rodiny odstěhoval. „Od léta 2002 ji osahával a tvrdil, že kontroluje, jak se vyvíjí nebo jestli má podprsenku,“ popsala některé mužovo chování Bartošová. Otec tak svou dceru obtěžoval nejméně do roku 2007.

Muž při tom věděl, že dívku zneužíval už jeho syn, a že má děvče kvůli tomu potíže. Jenže místo toho aby zakročil, začal dceru také zneužívat. Předsedkyně poukázala také na to, že dívka o zneužívání řekla několika lidem, pomoci se však dočkala až po několika letech. „Selhali odborníci ve škole i její rodina. Dívka vše řekla i své matce, ale ani ta jí nepomohla. I přesto, že v dětství měla také podobné problémy,“ divila se Bartošová.

Podle ní to, že žena nikomu o případu neřekla, nijak výjimečné. Souhlasí s tím i jednatel brněnské pobočky Bílého kruhu bezpečí, který pomáhá obětem trestných činů, Vladimír Vedra. „Stává se třeba to, že má žena strach, že jí policie zatkne syna či manžela. Někdy navíc dceři ani nevěří,“ upozornil Vedra.

Hlavním důkazem, který svědčil proti oběma mužům, bylo dívčino tvrzení. „Podle soudní znalkyně je výpověď věrohodná a nejsou v ní žádné náznaky, že by dívka lhala či něco zkreslovala. Pokaždé navíc vypovídala stejně, na otázky odpovídala konkrétně,“ řekla Bartošová.

Přestože brněnský krajský soud ve středu vynesl rozsudek, případ ještě nekončí. Bratr zneužívané dívky se proti rozsudku odvolal, a tak spis poputuje na stůl soudců olomouckého vrchního soudu.