A zjistila, že oba pobývají na českém území nelegálně. Jeden byl souzen pro trestný čin, druhý vyhoštěn.

„V sobotu těsně před šestou hodinou ranní jsme na dálnici D2 nedaleko bývalého hraničního přechodu kontrolovali Volvo s ústeckou registrační značkou. V autě cestovali čtyři osoby - řidička a tři muži, všichni státní příslušníci Srbska,“ popsal sobotní úlovek při akci namířené proti fotbalovým chuligánům mluvčí brněnské cizinecké policie Roman Pittner.

Při kontrole cestovního dokladu šestatřicetiletého spolujezdce vyšlo najevo, že má na českém území až do roku 2012 zakázaný pobyt. „Cizince jsme zadrželi a ve zkráceném přípravném trestním řízení obvinili z trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí. Po vynesení soudního rozsudku bude předán na Slovensko, odkud k nám cestoval,“ řekl Pittner.

Policisté dopadli za osm hodin dvě skupiny běženců

„Další spolujezdec byl na našem území bez platného víza. Devětadvacetiletého muže jsme proto zajistili a ve správním řízení jsme jej na tři roky z našeho území vyhostili. I tento muž bude předán v rámci mezinárodní smlouvy na Slovensko,“ pokračoval mluvčí.

Podle něj nelegálních běženců na jižní Moravě v posledních měsících nečekaně přibývá. „V loňském roce jsme při nedovoleném překročení státní hranice zadrželi od ledna do října devětačtyřicet osob. Letos je jich už sto sedm,“ srovnával Pittner.

Mezi zadrženými bylo nejvíce státních příslušníků Gruzie, a to jednačtyřicet. Na druhém místě je sedmatřicet běženců z oblasti Čečenska. Dále následují v osmi případech právě Srbové a pak Vietnamci s Ukrajinci zastoupení po šesti osobách.

Počet beženců z Gruzie v kraji stále stoupá