Může mu být dvacet let a může se jmenovat Gabriel. Třeba. Pravá identita zůstane na jeho přání skrytá. Gabriel, jenž pochází z Břeclavska, prožil peklo. Jako nezletilého jej matka nutila k prostituci, a když se vzepřel, bila jej vodítkem pro psa. „Už ji nikdy nechci vidět. Rozhodl jsem se o tom promluvit, aby lidé věděli, že vždy se dá odrazit ode dna," hlesl mladý muž při setkání s redaktorem Břeclavského deníku.

Gabrielův příběh je v regionu výjimečný.

Dočkaly se modřin

Ve většině případů domácího násilí jde totiž o konflikty mezi partnery, nikoliv rodičů a potomků. Policisté evidují v posledním měsíci jejich extrémní nárůst. Zatímco běžně řeší jeden až dva případy, v uplynulých týdnech se jim na stůl dostalo šest domácích konfliktů. Ženy odcházely s modřinami, před některými se objevila čepel nože.

„Partnerské či manželské vztahy se vyostřily natolik, že bylo zapotřebí zásahu ze strany policie. Agresorem tentokrát byli samí muži, kteří zejména pod vlivem alkoholu krutě zacházeli se svými protějšky. Případy jsou z celého regionu: Hustopečska, Mikulovska i Břeclavska. Ve městech i malých obcích," říkala mluvčí policie Kamila Haraštová.

Násilníci se téměř vždy dočkali vykázání z domu, v jednom z případů policisté požádali soudce, aby muže poslal do vazby. Zprávy od policie a městských strážníků se shodují na hlavní rozbušce mezi partnery. Hádka a fyzický konflikt nastal v opilosti. „Bez alkoholu se to neobejde téměř nikdy," poznamenal velitel strážníků v Mikulově Jiří Hamerník, jehož podřízení se s takovými případy setkávají pravidelně.

Podle zkušeností policistů jsou mezi agresory i muži, kteří jinak na veřejnosti vystupují slušně a mezi sousedy mají pověst rozvážného člověka. Většina případů má ale viníka v podobě alkoholika. „V některých domácnostech jsme byli opakovaně, jinde poprvé. Často se stává, že ženy volají na linku 158 až v případě, že se cítí ohroženy na životě. Jinak se problém snaží řešit samy. Například, tím, že na nějaký čas odejdou z domu," sdělila Haraštová.

Letěl také talíř

Hamerník tvrdí, že uklidňování situace mezi rozhádanými partnery je jednou z nejčastějších prací jeho podřízených. Do bytů či rodinných domů vyjíždí zhruba každý týden. „Zažili jsme létající talíře, vytažený nůž i rozbitou láhev. Pokud už z předchozích návštěv víme, že jde o problémovou domácnost, upozorníme republikové policisty. Až ti mohou násilníka vykázat, my nikoliv," oznámil Hamerník.

Řada konfliktů se odehrává pouze za dveřmi, při vyšetřování se tak policisté musí často obejít bez výpovědí svědků. „Znaky domácího násilí jsou pevně vymezeny. Je to opakovanost, postupný nárůst intenzity a také jasná role násilné i ohrožené osoby. Bohužel někdy jsou jedinými svědky pouze děti," uzavřela Haraštová.

Gabrielův příběh čtěte ve středečním vydání Břeclavského deníku