Podvodník si vytipoval důchodkyně z Břeclavi, Kobylí a Velkých Bílovic. Scénář byl téměř stejný. „Nejdříve ženy kontaktoval přes pevnou telefonní linku a vydával se za příbuzného. Vždy požadoval zapůjčení peněz, které nutně potřeboval k nákupu auta,“ popsala postup podvodníka břeclavská policejní mluvčí Kamila Haraštová.

Důvěryhodně působící muž dokonce dvě důchodkyně přiměl, aby si své finance vyzvedly v bance. „Pro předání peněz měl na sjednané místo přijít někdo neznámý, kterého údajný příbuzný poslal. Ve dvou případech si ženy na poslední chvíli vydání úspor rozmyslely a uložily je zpět na účet,“ sdělila Haraštová.

Třiasedmdesátiletá důchodkyně však na podvod naletěla. Muži odevzdala pětadvacet tisíc korun, které měla uschované doma.

Policisté na případech intenzivně pracují. Prověřují i to, zda se opravdu jedná o stejného muže, nebo se na podvodu podílelo více lidí.

Policisté varují všechny starší lidi, aby důkladně zvážili, komu dávají své úspory. „Podvodníci využívají různé záminky a lsti, aby se rychle obohatili. Ovládají řadu způsobů, jak staršího člověka oslovit a získat si jeho důvěru. V každém případě platí pravidlo, že by senioři neměli nikoho cizího vpouštět do domů či bytů,“ podotkla Haraštová.