Policisté při kontrole autobusu linky Vídeň - Praha narazili mezi cestujícími na dva muže bez dokladů. "Muži ve věku třiapadesát a pětapadesát let cestovali bez dokladů. Mladší z nich předložil policistům pouze identifikační kartu Asiana Airlines a starší z nich pouze řidičský průkaz vydaný v USA.,“ popsal úterní situaci mluvčí cizinecké policie Brno Roman Pittner.

Dva provinilci policistům na svou obranu tvrdili, že jsou členy posádky jedné jihokorejské letecké společnosti a přistáli již o několik dnů dříve na letišti ve Vídni.

„Vzhledem k tomu, že neměli cestovní doklady a nebylo možné ověřit jejich totožnost na místě, předvedli jsme je na policejní služebnu,“ pokračoval Pittner. Tam cizinci vysvětlili, že ve čtvrtek zase z Vídně odlétají a chtěli se podívat do Prahy. Svoje doklady si prý nechali v hotelu. "Domnívali se totiž, že v Schengenském prostoru mohou cestovat bez dokladů," doplnil Pittner.

Břeclavští policisté požádali své kolegy z Rakouska o pomoc v ověření totožností obou cestovatelů. "Ti zjistili prostřednictvím pracovníka společnosti Asiana Airlines - office Vienna, že oba předvedení jsou jihokorejskými piloty uvedené letecké společnosti," vysvětlil Pittner.

Pro každého z dvojice pilotů strážci zákona přichystali blokovou pokutu ve výši dvou tisíc korun, ti ji na místě zaplatili a odcestovali zpět do Vídně. "Oba piloti se do Prahy budou moci podívat příště," uzavřel Pittner.