„Shromažďovali běžence v Rumunsku, případně Srbsku, řidiči je pak přepravovali přes Maďarsko, Slovensko a Českou republiku do Polska, Itálie, Rakouska a dalších zemí Evropské unie," sdělil ve čtvrtek břeclavský státní zástupce Jaroslav Zemek.

Žalobce viní tři muže cizí národnosti z členství a účasti na činnosti rozsáhlejší organizované zločinecké skupiny, která se nelegálním převáděním zabývala. Ta si podle něj přišla na 1800 euro za jednoho migranta. Vězení hrozí i Pražanovi, který v případu vystupuje jako řidič. „Vědomě pomáhal nedovoleně překročit státní hranice za úplatu," přečetl v obžalobě na jeho adresu státní zástupce.

Třiačtyřicetiletý Kótai se při prvním stání přiznal, že běžence převážel dvakrát v roce 2012. „Je mi to líto. Měl jsem dluhy a byl ve finanční tísni. Potřeboval jsem peníze na nájem a k uživení rodiny. Za jednu cestu jsem si vydělal patnáct tisíc korun," vysvětlil u výslechu své důvody.

Oblíbené vlaky

Při druhé cestě ho ale zadrželi maďarští policisté. Tamní soud mu tehdy vyměřil dvouletou podmínku, zákaz vstupu do země na pět let a pokutu.

Kótai dále uvedl, že se zná pouze s jedním z obžalovaných – Rumunem Nicolicim. Při první, ještě zdařilé cestě, převezl běžence z Maďarska až do Itálie.

„Od Nicoliciho jsem dostal papírek s trasou a pokyny. Vybrali jsme karavan, který jsem za peníze, co mi dal, pronajal. Byl pro šest lidí, kolik jich povezu, jsem ale dopředu nevěděl. Že jich je dvanáct, jsem zjistil, až když jsem je vyložil," prohlásil řidič před soudkyní Petrou Wolfovou.

Podle jeho slov se jednalo spíše o mladší muže a ženy, o děti ne. „Nikdy předtím jsem v Maďarsku nebyl," dodal Kótai.

Lidský náklad překládali převaděči na benzinkách.

Čtveřici obžalovaných, kterou zadržely české úřady, hrozí až deset a půl roku za mřížemi. Líčení bude podle Wolfové pokračovat dnes a příští pátek.

Loni a letos se oblíbeným dopravním prostředkem běženců stal vlak. Lidé z Blízkého východu se stále častěji pokouší dostat do vytyčené země mezinárodním rychlíkem. „I tam proto zaměřujeme kontroly naší cizinecké policie," uvedla pro Deník Rovnost mluvčí jihomoravských policistů Petra Vedrová.

Letos podle ní policisté nezaznamenali žádný případ záchytu běženců v úkrytu motorových vozidel, pokračuje tak trend z minulého roku – cestování běženců mezinárodními vlakovými spoji.