Anonymní oznámení o údajné bombě ve čtvrtek před polednem uzavřelo Městský úřad v Břeclavi. Všichni lidé včetně úředníků a představitelů města museli opustit budovu. Místo zaměstnanců tak tentokrát úřadovali policisté a hasiči.„Anonymní výhrůžku jsme zaznamenali tři minuty po jedenácté hodině na lince 112. Policejní hlídka okamžitě vyrazila na místo a začala z budovy evakuovat zhruba 230 lidí. Samozřejmě byly uzavřené přívodu plynu a dalších energií," popsala mimořádnou situaci policejní mluvčí Kamila Haraštová.

Následně se do akce pustili psovodi se psy vycvičenými na vyhledávání výbušnin. Ti prozkoumávali nejen obě dvě budovy městského úřadu, ale také okolní prostory.

Kvůli možné hrozbě výbuchu museli zaměstnanci břeclavské radnice přerušit svou práci. „Řekli nám, že někdo nahlásil na úřadě bombu, máme se sbalit a hned jít pryč. Bližší informace nám ale nikdo nesdělil," vylíčila jedna z pracovnic úřadu.

Stejně jako její kolegové čekala před městským úřadem, zda se bude moci vrátit ke své rozdělané práci. „Doba, po kterou bude úřad a prostor před ním nepřístupný, nejde předem stanovit," vysvětlila čekání Haraštová.

Pátrání po viníkovi

Policie při zásahu uzavřela téměř celý prostor před radnicí. Na místě byli hasiči, policisté, záchranáři a také městští strážníci. Ti za policejní pásku nepustili ani lidi mířící na nedalekou autobusovou zastávku. „Hlídky okolo náměstí odkláněly dopravu a zamezily vjezdu i vstupu k zadní budově a uzavřely hlavní vchod pro veřejnost. Kriminalisté a vyšetřovatelé provedli další nezbytné úkony," přiblížila břeclavská policejní mluvčí.

Krátce před dvanáctou hodinou už bylo jasné, že budova zůstane pro veřejnost uzavřená. „Délku zásahu jsme odhadli na dvě hodiny, takže jsme lidi pustili domů. Úřední hodiny ve čtvrtek jsou pouze do dvou odpoledne. Otázka je, jestli vůbec bude možné prostory úřadu zase otevřít," řekl tajemník břeclavské radnice Zdeněk Opálka.

Že by na břeclavské radnici byla už někdy dříve bomba nahlášená, si tajemník nepamatuje. „V minulosti jsme takovou zkušenost neměli," uvedl. Podle něj nešlo ani o splnění výhrůžky. „To určitě ne. Je to naprosto něco nečekaného," přiznal.

Policejní akce skončila před půl třetí odpoledne. „Výhrůžka anonymního telefonátu se naštěstí nepotvrdila," informovala Haraštová s tím, že práce pro policisty tímto nekončí. Nyní rozjíždějí pátrání po anonymním telefonistovi. „Za šíření poplašné zprávy mu hrozí šest měsíců až tři roky za mřížemi," doplnila.

Na Břeclavsku se nejedná o první případ, kdy psovodi se cvičenými psy pátrali po náloži. „Dříve byly terčem takových poplašných telefonátů hlavně školy. Městské úřady jsme ale dodneška evakuovat nemuseli," poznamenala Haraštová.

Podobně rozsáhlými opatřeními však řešili policisté bombu nahlášenou na břeclavském soudě. Dopadli i pachatele. „Byla to žena," prozradila mluvčí.