Jednadvacetiletý mladík si jako obživu zvolil krádeže. V uplynulých třech letech kvůli nim stál před soudem už několikrát. A výpis jeho rejstříku trestů bude brzy zase o něco pestřejší.

Po jeho posledním dopadení si oddechnou zejména vinohradníci. Podle břeclavských policistů nakradl mladý muž půl tuny železných tyček zasazených ve vinici v Zaječí. Mladíkovi na to stačilo pár týdnů. Zda s někým spolupracoval, je zatím nejasné.

Policisté se o případu dozvěděli před pár dny, kdy krádež ohlásil zaměstnanec vinařství. „Okamžitě jsme prověřovali sběrné suroviny v celém přilehlém okolí. A výsledek na sebe nenechal dlouho čekat. V jednom kovošrotu jsme narazili na více než pět set kilogramů odevzdaných roxorů. Během šetření se nám podařilo odhalit podezřelého, který do sběrny nakradený materiál dovezl," uvedla policejní mluvčí Kamila Haraštová.

Majitel jedné z výkupen kovu Petr Stuchlý tvrdí, že s věcmi pocházejícími z vinohradu přijíždějí prodávající takřka pořád. „Lidé kradli, kradou a krást budou. To platilo vždy. Není přitom možné, abychom zjistili, kde ty věci vzali. Každý se ale musí prokázat občanským průkazem, a podle toho jej pak policie může najít," říkal Stuchlý.

Dva roky? Mladíkovi hrozí více

S policisty úzce spolupracuje a nabízí jim záznam z kamer. „Jsou tady často, můžeme jim poskytnout i záznamy. Jednou se nám dokonce stalo, že někdo přijel s částí nějakého stroje. Na místě samozřejmě není poznat, o co jde, ale škoda byla asi osmdesát tisíc korun. Nakonec to dobře dopadlo, protože se část stroje vrátila k majiteli ještě dříve, než byla poškozena," vzpomínal podnikatel.

Pro policisty je zatím poslední případ zároveň jedním z nejvýznamnějších odhalení zloděje vinohradnického materiálu v uplynulých měsících. „Jednadvacetiletému muži jsme sdělili ve zkráceném přípravném řízení obvinění z krádeže. Viníme ho, že odcizil kovové tyče v celkovém počtu 5 670 kusů v hodnotě téměř sedmdesát tisíc korun," pokračovala mluvčí.

Zlodějům za krádeže hrozí dva roky vězení, mladík se do něj však podívá nejspíš na delší dobu. Čeká jej opakovaný trest za stejné překročení zákona. „Za krádeže byl v posledních třech letech již odsouzen," potvrdila Haraštová.

Stejně jako provozovatel výkupny tvrdí, že dokázat lidem jednotlivé krádeže je komplikované. Okradení to často zjistí s časovou prodlevou. „Mezi častá místa, kam zloději zabrousili, patřilo zejména Mikulovsko. Vinice se nacházejí na odlehlých místech, kde je malý pohyb lidí, a pachatelé tak mívají volné pole působnosti," dodala mluvčí.

O oblibě kovových částí vinic mezi zloději se kromě velkých podniků přesvědčili i menší pěstitelé. Své o tom ví například Antonín Sadílek z Hustopečí. „Škoda byla ale minimální, asi tisíc korun, takže nic výrazného. I tak to ovšem byla nepříjemná chvíle," zmínil vinař.