Bušení na dveře, ostrá slova i schůzka na benzínové pumpě. Tak v úterý vypadalo pátrání trojice nespokojených zákazníků po jednatelích firmy AKC montáže. Byl jsem při tom.

„V obchodním rejstříku jsme našli brněnskou adresu firmy. Tam jsme objevili panelák s neoznačenými zvonky. Nikdo tam nebyl. Ani žádný ze sousedů o firmě nic nevěděl,“ popisuje začátek dlouhého pátrání Michal Fišer.

V úterý po obědě nastoupili v Brně do auta tři rozzlobení zákazníci firmy. Michal Fišer se svou přítelkyní Martou Šmerákovou zaplatili firmě AKC montáže zálohu osmdesát pět tisíc korun za dodání oken. Těch se dosud nedočkali. Podobně dopadla i jejich známá Petra Jemelíková.

„Po podepsání smlouvy a zaplacení zálohy se dlouho nic nedělo. Po šesti týdnech jsem je začala telefonicky obvolávat. Jejich zaměstnanci říkali, že mají nějaké problémy s dodavatelem i personální potíže. Pak se mnou přestali mluvit úplně. Dva měsíce mi neberou telefon,“ líčí trable s firmou AKC montáže Jemelíková.

Všichni tři se rozhodli situaci řešit na vlastní pěst. Oslovili redakci Břeclavského deníku a přijeli do Břeclavi, aby si mohli s jednateli firmy promluvit osobně. Na místní pobočce jsme však našli jen zamčené dveře a řadu nedoručených dopisů. Jiskřičku naděje vykřesal nový telefonický kontakt, který visel na dveřích. Marta Šmeráková neváhala a ihned volala.

„V telefonu se ozvala administrativní pracovnice paní Dolečková. Řekla, že ona není zodpovědná, že není jejich zaměstnanec. Má jenom brát telefony a odpovídat. Ale jak může někdo brát telefony a odpovídat klientům cizí firmy?“ kroutí nevěřícně hlavou.

Našli i dům majitele

Touha přijít všemu na kloub a najít zodpovědné lidi však vedla mladé „vyšetřovatele“ dál. „Přes obchodní rejstřík jsme zjistili, že jednatel a prokurista mají trvalé bydliště v Moravském Žižkově. Jedeme se tam podívat,“ odkrývá plán dalšího pátrání Fišer.

Nemohl jsem odmítnout nabídku a jel jsem s nimi. Ani v skrytu duše jsem nedoufal, že bychom tam na někoho mohli narazit. Jaký to omyl. V momentě, kdy jsme dům našli, přijelo na stejnou adresu i další auto. Kupodivu to nebyl další nespokojený zákazník.

V momentě jsme všichni čtyři vyskočili z auta a běželi za ženou, která se chystala zaparkovat auto do dvora domu. Jak jsme se později dozvěděli, měli jsme tu čest s dcerou jednatele firmy Jana Beneše. „Já s tím nemám nic společného. Dejte mi pokoj,“ křičela devatenáctiletá dívka.

Trojici pak již nezbylo nic jiného, než zajít na policii. Při výslechu se však z ničeho nic ozval samotný zakladatel AKC montáže Jan Beneš.
S trojicí si hned v úterý domluvil schůzku na benzínové pumpě. Tam jim přislíbil navrácení peněz během jara. „Pokoušíme se se zákazníky komunikovat a domluvit možnosti navrácení záloh. Nyní už další zakázky nepřijímáme,“ tvrdí Beneš.

Podnikatel prozradil i to, kde chce sehnat peníze. „Chtěl bych požádat bankovní institut o provozní úvěr, ze kterého bych chtěl všechny lidi vyplatit,“ odkryl záchranný plány. Firmu potácející se v problémech však zavírat rozhodně nehodlá.

PETR KLUSKA