„Běženci byli shromažďováni mimo Schengenský prostor, kde si je přebírali najatí řidiči a poté je dopravili do cílové země – Polska, Itálie či Rakouska," uvedl pro Českou televizi břeclavský státní zástupce Jiří Zemek. Policisté dopadli skupinu v lednu, informace však vyšla najevo až včera. Jedním ze zadržených lidí je Čech, který pro skupinu pracoval jako řidič. Zbylá trojice patří mezi prostředníky tvořící malou část převaděčské skupiny. Tři ze zadržených jsou momentálně v brněnské vazební věznici.

Policisté vědí, že přechod v Lanžhotě patří mezi převaděči k oblíbeným místům. Před časem se tam proto uskutečnila rozsáhlá kontrolní akce.

Kromě českých policistů pracují na aktuálním případu také ti z dalších čtyř evropských zemí. „Trestní řízení je vedeno na Slovensku, v Maďarsku, Polsku, Litvě a máme signály, že podezřelé osoby by se mohly zdržovat také v Řecku, Německu či Španělsku," doplnil Zemek.

Od roku 2012 evidují policisté na jižní Moravě dvanáct zadržených běženců. Pocházeli z Afghánistánu, Alžírska a Pákistánu.

Loni a letos se oblíbeným dopravním prostředkem běženců stal vlak. Lidé z Blízkého východu se stále častěji pokouší dostat do vytyčené země mezinárodním rychlíkem. „I tam proto zaměřujeme kontroly naší cizinecké policie," uvedla pro Deník Rovnost mluvčí jihomoravských policistů Petra Vedrová.

Česká republika v plánech „nelegálních přistěhovalců" figuruje pouze jako přestupní stanice. Mezi cílové země obvykle patří Německo, Itálie nebo Polsko.

„Letos jsme nezaznamenali žádný případ záchytu běženců v úkrytu motorových vozidel, pokračuje tak trend z roku 2013 – cestování běženců mezinárodními vlakovými spoji," potvrdila včera mluvčí Vedrová.

Policisté mají při kontrolách mimo jiné k dispozici speciální dodávku se zařízením, která dokáže odhalit falešné doklady. Využívají také techniku, díky níž zrentgenují podezřelá auta.