P.S., Vinotop CZ a Bravo CZ. To jsou společnosti, které podle zjištění Státní zemědělské a potravinářské inspekce dodaly velkopavlovickému Viniu hrozny neznámého původu. Vinium, které surovinu použilo na výrobu moravského vína, hrozí za nedoložení potřebných podkladů až třímilionová pokuta. Postihu se ale musí obávat i dodavatelské firmy, z nichž dvě jsou spojeny s Břeclavskem.

„Inspekci se podařilo na základě hloubkových kontrol prokázat, že jednou z firem byla společnost P.S. se sídlem v Praze, která Viniu prodala přes deset tun hroznů neznámého původu odrůdy Muškát moravský,“ řekla v pátek mluvčí inspekce Petra Hoferková.

Jak uvedla, P.S. měla hrozny nakoupit od společnosti Vinotop CZ, která má sice sídlo v Olomouci, ale jejími jednateli jsou Jiří Krevňák z Břeclavi, někdejší provozovatel Park clubu, a také Jaromír Málek z Valtic.

„Zjistili jsme, že společnost Vinotop CZ dodala Viniu přes čtyři sta patnáct tun hroznů neznámého původu odrůd Müller Thurgau a Ryzlink vlašský,“ sdělila mluvčí.

Jednatelé se brání

„Kontrolu ze zemědělské inspekce jsme měli, to je pravda. Hrozny, které jsme prodávali, máme ošetřené od našich dodavatelů a všechno jsme doložili. Neměli jsme žádné signály, že je něco špatně,“ neskrýval v pátek překvapení jednatel společnosti Vinotop CZ Jaromír Málek, který se o výsledcích kontroly dozvěděl až od Břeclavského deníku.

„Dodali jsme Viniu hrozny s moravským původem a doklady k tomu máme. Určitě nám měli dát nejprve výsledky kontroly vědět písemně. Pošlu na ně trestní oznámení, že novináři je znají a my ne,“

rozčílil se Málek, který poukázal i na to, že na internetových stránkách se jim ukazovalo, že hrozny jsou v pořádku. Obvinění tedy nechápe.

Třetí firmou, se kterou chce Státní zemědělská a potravinářská inspekce zahájit správní řízení, je společnost Bravo CZ z Bořetic. Jejím jednatelem byl ještě v říjnu loňského roku také mecenáš bořetického fotbalu Martin Vojtěšek. Hned v listopadu však firmu prodal.

„Bravo CZ dodala do společnosti Vinium pět různých odrůd hroznů v celkovém množství téměř šest set padesát tun. Společnost nepřebírá úřední dopisy inspekce a ani nevyzvedává poštu z datové schránky,“ uvedla Hoferková.

„Nemám se k čemu vyjadřovat, protože jsme hrozny koupili jako moravskou surovinu. A doklady na to samozřejmě máme. Svědomí mám čisté. Firmu jsme prodali, protože jsme měli neshody se společníkem,“ bránil se Vojtěšek.

Firmám podle informací mluvčí hrozí milionové pokuty. „Přesnou výši budeme znát až po skončení správního řízení. Zohlednit se musí, o jak velké množství hroznů šlo, a jestli se firma podobných přestupků už nedopustila v minulosti. Každopádně tato pokuta musí být citelná a může být v řádu milionů,“ potvrdila.

ELIŠKA WINDOVÁ
MICHAL FILÍPEK