Betsova obhájkyně Kateřina Železníková uvedla jako důvod pro zkrácení trestu to, že obžalovaný už dva měsíce ve vězení strávil a došlo tak k jeho nápravě. „Vazba už nyní naplnila svůj význam, protože můj klient si je nyní vědom, čeho se dopustil. Myslím si, že soud by měl tedy zvážit, zda má trest stále význam,“ řekla obhájkyně.

Státní zástupce naopak považoval odvolání za nedůvodné, a dokonce považoval trest udělený břeclavským soudem jako velmi mírný. „Obávám se, že obžalovaný byl břeclavským soudem zvýhodněn. Jeho trest měl být daleko vyšší. Jelikož v autě bylo dalších sedmnáct lidí, musely některé děti sedět nepřipoutané dospělým na klíně a další čtyři cestující byli zavřeni v kufru,“ uvedl žalobce.

Tyto podmínky přepravy označil za nedůstojné. „Přijde mi nedůstojné, až nelidské, že takto lidi převážel. Navíc s obrovským rizikem ohrožení nejen spolujezdců, ale i ostatních účastníků silničního provozu kvůli velkému přetížení auta,“ poznamenal.

Bets se hájil tím, že se snažil jet bezpečně. „Nejednalo se o nelidské podmínky. Auto bylo vybaveno bezpečnostními pásy. Nijak jsem neohrožoval životy cestujících,“ vypověděl obžalovaný.

Trest byl podle soudu příliš nízký

Odvolací soud po krátkém projednání žádost o zkrácení délky trestu zamítl. „Po přezkoumání jsme žádost o dovolání naznali jako bezdůvodnou. Naopak si myslíme, že se jedná o trest nepřiměřeně krátký,“ vysvětlila soudkyně Markéta Jirsová.

Sazba pro organizování a umožnění nedovoleného překročení státních hranic se v podobných případech pohybuje mezi šesti měsíci až pěti lety vězení. Podle státního zastupitelství i krajského soudu udělil okresní soud trest příliš nízký. „Trest měl být alespoň v polovině sazby, vzhledem k počtu převezených lidí, ale i k nelidským podmínkám jejich přepravy,“ zmínila Jirsová.

Dmytro Bets 2. září ráno vyzvedl u obce Kecskemét v Maďarsku sedmnáct syrských a tureckých uprchlíků. Krátce po jedné hodině odpoledne s nimi přejel v devítimístném autě hranici mezi Slovenskem a Českou republikou. Cestující u sebe neměli žádné oprávnění k pobytu na území České republiky. Bets je podle plánu měl zavézt do Drážďan, kde za každého přepraveného uprchlíka měl dostat pět set eur. Tedy dohromady více než dvě stě tisíc korun.

MOŽNÁ VÁS ZAUJME: Přes sto zadržených migrantů na jihu Moravy. Rekordní počet se tísnil u Lanžhota

Zdroj: Policie ČR