Přestože chtěl břeclavský soudce Pavel Beránek ve čtvrtek případ bývalé místostarostky Přítluk Daniely Řezáčové a její podřízené Vladimíry Hyclové ukončit, spor pokračuje.Obhájci obou žen obžalovaných ze zpronevěry úspěšně napadli žádost obce o náhradu škody. Vypracovaný dokument, kde jsou jednotlivé částky z let 2003 až 2006, je podle nich nedostatečný. Slovo tak dostane soudní znalec.

Ženám hrozí až několikaleté vězení. „Je na místě vypracovat posudek, protože kvůli nedostatečnosti dokumentu není možné dojít k výši škody. Ta je přitom pro tento případ základní. I když jsem chtěl spor ukončit, odročil jsem ho na neurčito. Nevíme totiž, kdy bude posudek hotový," zdůvodnil soudce čtvrteční rozhodnutí.

Žalobce Jiří Košíček dává ženám za vinu, že si po dobu čtyř let vyplatily peníze, na které neměly nárok. Celková částka měla podle něj sahat až k milionu korun. Obec nyní žádá zpět podstatnou část.

Košíček si myslí, že spor mohl skončit i bez zprávy znalce. „Jsem přesvědčený, že ženy měly v úmyslu si přisvojit cizí věc. I kdyby měly vůči obci nějaké pohledávky, nelze to řešit tímto způsobem. Myslím si, že znalecký posudek tomu dá jen razítko," uvedl žalobce v rozhovoru pro Břeclavský deník.

„Ludvík? Nepřinese nic nového"

Starosta Přítluk Stanislav Ludvík se kvůli nemoci omluvil. Jedinou svědkyní se tak ve čtvrtečním stání stala současná účetní obce Gina Bedřichová. „Čerpala jsem z dokladů účetnictví z let 2003 až 2006, kdy jej vedla paní Hyclová. Údaje jsem zjišťovala ve mzdových listinách. Vyčíslila jsem je z částek, u kterých mi bylo řečeno, že nebyly schváleny," komentovala žena dokument, který pro soud vypracovala.

Obhájce Řezáčové Rudolf Maňoušek má na nutnost znaleckého posudku zcela odlišný názor, než státní zástupce. „Pokud má být úplně jasno, neobejdeme se bez něj. U vyčíslení byla spoustu nedostatků. Nebyly zohledněny základní zákonné skutečnosti. Pokud není škoda objasněna, nelze přece rozhodnout," argumentoval Maňoušek.

Naopak jako bezdůvodnou vidí výpověď starosty Ludvíka. „Nebyl totiž přítomen tomu, kdy k tomu (vyplácení peněz – pozn. red.) mělo docházet. Může se vyjádřit jen ke stejným věcem jako paní Bedřichová. Nic nového přinést nemůže. Myslím si, že by jeho výpověď byla nadbytečná," dodal Maňoušek.

Případ se táhne už šestým rokem. Bývalá představitelka Přítluk i její podřízená už v roce 2010 dostaly podmínku, kterou jim uložil okresní a krajský soud. Nejvyšší soud soud ale rozhodnutí zrušil.

Mezi obžalovanými byl i někdejší přítlucký starosta Jan Minařík. Ten se ale v novém řízení dostal pouze do pozice svědka. Nejvyšší soud jeho vinu odmítl.