Na první pohled nevinná hra může nejen podle policistů skončit špatně. Ať už u člověka v kostýmu či vylekaného chodce. „V souvislosti s tím, co se děje ve světě, převlékání za klauny rozhodně nedoporučujeme," řekla mluvčí policie v regionu Kamila Haraštová.

Fenomén klaunů• Lidé převlečení za děsivé klauny straší obyvatele měst v USA, Evropě i Asii.
• Důvodem je mnohdy snaha o pobavení.
• Internetové servery nabízí řadu tematických videí.
• Kult někdejšího vraha, který v Americe zabíjel v převleku klauna, přiživil román Stephena Kinga.

Mladíků procházejících ulicemi okresního města si všimla jedna z tamních obyvatelek a zavolala strážníky. Ti dvojici našli. Případ skončil domluvou a důrazným doporučením na shození masek. Zatímco mladíci byli neozbrojení, děsiví klauni v jiných zemích neváhají sáhnout například po nožích nebo sekerách. 
„V takovém případě bychom museli zasáhnout. U lidí, kteří se kvůli tomu mohou cítit ohrožení, navíc hrozí, že sami zareagují útokem 
a následky mohou být tragické. Zvlášť v současné době davového šílenství, které se na toto téma rozjelo," sdělila mluvčí.

Případ z Břeclavi je v regionu zatím první svého druhu. Zkušenosti s klauny mají ale v dalších městech České republiky. Do hledáčku policie se dostal třeba muž převlečený za klauna v Hulíně. Důvodem je video, na němž klaun s motorovou pilou děsil kolemjdoucí a předstíral rozřezávání těla mladého muže.

Navléknutí kostýmů umocnil nedávný Halloween. Ten mimo jiné slavili například v lanovém parku v Břeclavi. Klaun mezi nimi ale chyběl. „Nebyl tam ani jeden. Akci jsme připravovali pro malé děti, které přišly spíše za zombíky nebo čerty. Maminky se zase převlékaly za čarodějnice. Nijak jsme ale kostýmy neurčovali. Každý mohl přijít, v čem chtěl," uvedla jednatelka parku Monika Opavská.