Při kontrole muž popřel, že by převážel nějaké zboží, kromě osobních zavazadel. „V dutině nad kabinou řidiče a v dalších úkrytech však celníci našli jednadevadesát kartonů cigaret s bulharskými tabákovými nálepkami, na které zákon pohlíží jako na neznačené, a proto je zajistili,“ sdělila mluvčí jihomoravských celníků Lada Temňáková.

Případ se stal o víkendu. Jak Temňáková doplnila, z důvodu podezření ze spáchání trestného činu si věc převzali kolegové z odboru Pátrání Generálního ředitelství cel. Vyřešili ho v přípravném řízení. „Muž byl v pondělí břeclavským soudem odsouzený k trestu propadnutí zboží, vyhoštění z České republiky na dobu jednoho roku a k trestu odnětí svobody na šest měsíců s podmíněným odkladem šestnáct měsíců. Navíc bude muset ještě doplatit spotřební daň ve výši téměř pětašedesát tisíc korun,“ informovala mluvčí celníků.

Prezident Petr Pavel zavítal ve středu do Hrušek. Součástí návštěvy byla i debata s obyvateli.
Prezident na jihu Moravy den druhý. Petr Pavel dorazil do Hrušek na Břeclavsku

Upozornila na to, že v celé Evropské unii platí jednotný předpis, který umožňuje převézt určité množství zboží zatížené spotřební daní pro osobní spotřebu bez nutnosti prokazovat zdanění a bez přepravních dokladů. V případě cigaret je toto množství pro fyzickou osobu stanoveno na čtyři kartony, tedy celkem osm set kusů cigaret pro dospělou osobu. Při přestupu hranice Evropské unie jsou tyto limity odlišné.

Celníci ale při kontrolách na silnicích a dálnicích opakovaně řeší převoz nadlimitního množství cigaret, alkoholu či pohonných hmot. V letošním roce se jednalo o čtrnáct případů v celkovém množství, které přesahovalo pět set tisíc kusů cigaret. Únik na spotřební dani činil více než jeden a půl milionu korun.