Trestnou činností čtvrtý nejzatíženější okres ze šestnácti jihomoravských útvarů. Takový byl loňský rok pro policisty na Břeclavsku. Z celkem 2949 trestných činů objasnili 1403. To je bezmála padesátiprocentní úspěšnost. Zatím. Toto číslo nemusí být konečné. Na dalších, často složitějších loňských případech, dál intenzivně pracují.

„Přestože jsme loni oproti předloňsku šetřili o dvaatřicet trestných činů více, objasněnost je lepší. Udělal se kus dobré práce,“ pochválil práci svých kolegů vedoucí územního odboru břeclavské policie Miroslav Stromecký.

Podle šéfa břeclavských kriminalistů Jana Cupala strážci zákona mají úspěchy například v oblasti násilné trestné činnosti. Loni se na Břeclavsku stalo 154 skutků s podpisem násilníků. Policisté objasnili 120 případů. „Šetřili jsme pouze jednu vraždu, předloni to bylo sedm případů,“ vypočítal Cupal.

Drama na úvod

Loňský rok začal pro břeclavské kriminalisty dramaticky. Šetřili sérii ozbrojených loupeží. Dvěma nebezpečným pachatelům se však dostali „na kobylku“ a ve spolupráci se speciální zásahovou jednotkou je zatkli před břeclavským obchodním domem Tesco.

Policisty v průběhu roku zaměstnávala také pořádně hustá atmosféra v některých domácnostech. Případů domácího násilí loni v okrese šetřili čtrnáct. „Ohroženo bylo devatenáct osob, protože násilí v některých rodinách nemusí čelit jeden člověk, ale i děti,“ vysvětlil Cupal s tím, že předloni policisté vykázali z domu devět násilníků a ohrožených bylo dokonce sedmadvacet osob.

Dopravní inspektorát hlásí další nešvar, který se loni opět prohluboval. Jsou jím opilí řidiči. Alkohol či drogu za volantem policisté zjistili ve 241 případech, což je o téměř padesát víc než v roce 2008.

Mírný pokles nastal ve srovnání let 2008 a 2009 v majetkové trestné činnosti. Loni policisté na Břeclavsku šetřili 1615 případů, předloni o devětadvacet více. Co se týče krádeží vloupáním, zloději se čtyřiadevadesátkrát zaměřili na rodinné domy, devětatřicetkrát na obchody a osmatřicetkrát se snažili vykrást restauraci. U těchto případů je objasněnost velmi nízká, kolem pětadvaceti procent.

close zoom_in Auto není trezor

Do kolonky krádeže prosté policisté za loňský rok napsali číslo 881. Objasněnost je rovněž nízká. Ve 281 případech se jednalo o krádeže věcí z aut. „V průběhu roku se konají různé akce, jako auto není trezor a podobně. Policie stále vysvětluje, aby lidé nenechávali v autech cenné věci. Jenže mnozí na to neslyší. Zloději přitom stačí pět sekund, rozbije okno a odnese, co vidí na sedadlech,“ upozornil zástupce vedoucího břeclavských kriminalistů Bohumil Gál.

Jak se ukázalo, zloděje už tolik jako dříve nezajímají autorádia. Cennosti na sedadlech jsou lákavější. S tím souvisejí i krádeže platebních karet. Tam zlodějům nahrávají sami majitelé „kreditek“ , když pin kód vloží do peněženky či napíší přímo na kartu.