Za tři roky to bude pěkný malý vinohrad. Ročně vyprodukuje zhruba tři sta padesát lahví kvalitního vlašského ryzlinku. Těšit se z nich pravděpodobně ale původní majitel nebude. Více než tři sta padesát mladých sazenic vinné révy totiž ukradl zloděj. Po dvou letech klidu se tak na Břeclavsko vrátil obávaný jev. Policie navíc pachatele vypátrá jen zřídka.

„Krádež se odehrála od sedmého do dvanáctého května. Zloděj z vinohradu odcizil celkem tři sta padesát hlav vinné révy a sto dvacet železných tyček. Majiteli tak způsobil čtrnáctitisícovou škodu,“ řekla Alice Čechová z břeclavského policejního ředitelství.

Pro vinohradníka drnoholeckého Nového Vinařství Libora Zabloudila má ale strohá policejní zpráva osobnější rozměr. I když pro relativně velkou společnost neznamená krádež výraznější ztrátu, způsobí mu i tak nemalé problémy. „Zloděj je ukradl po čtyřech týdnech od vysázení, kdy už se sazenice chytly a narašily. Teď mám problém tuto odrůdu znovu sehnat. Pokud se mi to nepodaří. O rok se zpozdí i úroda,“ posteskl si Zabloudil.

Policie na Břeclavsku podobný případ už dva roky nešetřila. Drnholecká krádež ale nebyla od roku dva tisíce největší. „ V roce 2005 jsem řešili dva případy přímo na Mikulovsku. V květnu tehdy zloděj ukradl tři tisíce hlav a způsobil tak více než stopadesátiti­sícovou škodu. O měsíc později z jiné vinice zmizelo dva tisíce sazenic. Škoda se vyšplhala na sto tisíc korun,“ uvedla Čechová.

Za krádež v Drnholci zloději hrozí až dva roky vězení. Policie ale s vyšetřováním podobných případů zatím příliš úspěšná není. „Vzhledem k tomu, že ke krádežím dochází v delších časových úsecích, kdy nejsou vinohrady hlídány, je práce policistů ztížená. Zatím nebylo možné pachatele zjistit,“ dodala Čechová.

Přímo v Drnholci lidé podobně rozsáhlé poškození vinice nepamatují. „Tři sta padesát hlav? To už je pěkný domácí vinohrad. Na jaře tu občas někomu zmizí pár sazenic, ale tohle je už opravdu hodně,“ řekl místní starosta Josef Čápek.

Největší boom podobných krádeží už mají ale vinaři na Břeclavsku pravděpodobně za sebou. „Vrcholilo to těsně před vstupem do Evropské unie, kdy díky dotacím vznikalo hodně nových vinic. Ve velikém se ale také bohužel kradlo,“ řekl Zabloudil.